STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ODSZEDŁ DO PANA KSIĄDZ INFUŁAT JANUSZ BIELAŃSKI

Odszedł do Pana ksiądz infułat Janusz Bielański

Dzisiaj w godzinach porannych odszedł do Pana ksiądz infułat Janusz Bielański, kanonik Krakowskiej Kapituły Katedralnej, który był wieloletnim proboszczem katedry wawelskiej.

Ksiądz infułat Janusz Bielański urodził się w dniu 25 marca 1939 roku w Różance w Województwie Lwowskim. W krakowskim seminarium duchownym był rocznikowym kolegą kardynała Stanisława Dziwisza oraz biskupa Jana Zająca.

Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Wojtyły w dniu 23 czerwca 1963 roku w katedrze na Wawelu.

Był wikariuszem w Paszkówce koło Skawiny, Oświęcimiu, a także w parafii św. Mikołaja w Krakowie. Został proboszczem w Mydlnikach, a następnie duszpasterzem w Nowej Hucie.

W latach 1983-2007 ksiądz infułat Janusz Bielański był proboszczem Królewskiej Katedry na Wawelu – na to stanowisko mianował go kardynał Franciszek Macharski.

Dzisiaj o godzinie 16:15 zabrzmi dzwon Zygmunt. Zgodnie z wielowiekową tradycją dzwon Zygmunt bije w momencie instalacji i śmierci kanonika krakowskiej Kapituły Katedralnej.

BP AK
Fot. Katedra na Wawelu | facebook.com