MOJA DIECEZJA / BP JAN ZAJĄC / AKTUALNOŚCI

BP JAN ZAJĄC

EMERYTOWANY BISKUP POMOCNICZY

Biogram

Jan Zając (ur. 20 czerwca 1939 w Libiążu) – biskup pomocniczy i wikariusz generalny arcybiskupa metropolity krakowskiego w latach 2004-2014, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach w latach 2002-2014. Jego zawołanie biskupie brzmi: “Wstańcie, chodźmy”.

Syn Piotra i Jadwigi z d. Klamka. Ukończył szkołę podstawową w Libiążu w 1953, po czym podjął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie, gdzie zdał egzamin maturalny w 1957. W październiku tego samego roku rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Po sześciu latach studiów, 23 czerwca 1963 otrzymał święcenia kapłańskie w katedrze wawelskiej z rąk późniejszego papieża, biskupa Karola Wojtyły.

Jako wikariusz pracował w parafiach:

• pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Międzybrodziu Żywieckim (1963-1967);
  • pw. Matki Bożej Królowej Polski w Chełmku (1967-1970);
  • pw. Ofiarowania Matki Bożej w Wadowicach (1970-1971).

Od czerwca 1971 do sierpnia 1977 pełnił obowiązki ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, po czym do czerwca 1980 był duszpasterzem jednego z czterech rejonów parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Hucie. W czerwcu 1980 został proboszczem parafii pw. św. Szczepana w Krakowie.

4 listopada 1984 został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i pełnił tę funkcję przez 9 lat. W czerwcu 1993 objął funkcję dyrektora Wydziału Koordynacji Duszpasterstwa Archidiecezji Krakowskiej. Od czerwca 1998 pełnił również posługę ojca duchownego w ramach Studium Formacji Stałej Kapłanów Archidiecezji Krakowskiej. Należy do Rady Kapłańskiej, Rady Duszpasterskiej i Kolegium Konsultorów. Jest kanonikiem Kapituły Metropolitalnej na Wawelu i protonotariuszem apostolskim. W 1999 został wikariuszem biskupim ds. duszpasterstwa.

Od 2002 był rektorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. 14 sierpnia 2004 wspólnie z ks. Józefem Guzdkiem został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Wyświęcony na biskupa 15 września 2004 roku. Mianowany wikariuszem generalnym przez arcybiskupa Stanisława Dziwisza w 2005 roku.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Komisji Charytatywnej oraz Zespołu ds. Sanktuariów.