POLECAMY



















Ks. KARDYNAŁ FRANCISZEK MACHARSKI
There are no translations available.

ARCYBISKUP SENIOR

Ks. KARDYNAŁ FRANCISZEK MACHARSKI

DOKTOR TEOLOGII
KOŚCIÓŁ TYTULARNY: BAZYLIKA ŚW. JANA
PRZY BRAMIE ŁACIŃSKIEJ W RZYMIE

 

 Życiorys

Franciszek Macharski (ur. 20 maja 1927 w Krakowie) - polski duchowny katolicki, kardynał prezbiter, arcybiskup senior krakowski. W latach 1979-2005 arcybiskup metropolita krakowski.

Pełny tytuł: Jego Eminencja Franciszek Świętego Kościoła Rzymskiego Tytułu Św. Jana przy Bramie Łacińskiej (S. Giovanni a Porta Latina) Kardynał Prezbiter Macharski.

Urodził się w rodzinie inteligenckiej. Niemal całe życie spędził w Krakowie oprócz pięcioletnich studiów teologicznych we Fryburgu w Szwajcarii. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.

Był alumnem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. 
Wyświęcony na kapłana 2 kwietnia 1950 przez kardynała Adama Stefana Sapiehę. 
Od 30 grudnia 1978 arcybiskup krakowski, święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1979 roku z rąk swojego poprzednika w Krakowie - papieża Jana Pawła II, uroczysty ingres do katedry wawelskiej nastąpił 28 stycznia 1979. 
Od 30 czerwca 1979 kardynał. Kardynał tytularny kościoła S. Giovanni a Porta Latina.

Przed przejściem na emeryturę był przewodniczącym Zespołu Episkopatu Polski ds. Stypendiów Naukowych i Językowych. Przez wiele lat był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski i przewodniczył Komisji Episkopatu do spraw Apostolstwa Świeckich. Jest członkiem czterech kongregacji watykańskich:

  * do spraw wychowania katolickiego
  * duchowieństwa
  * biskupów
  * zakonów

Był bliskim przyjacielem papieża Jana Pawła II.

Papież Benedykt XVI przyjął 3 czerwca 2005 jego rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity krakowskiego. Pozostał administratorem archidiecezji krakowskiej do 27 sierpnia 2005, kiedy to jego następca Stanisław Dziwisz prawnie i liturgicznie objął archidiecezję krakowską.

20 maja 2007 ukończył 80 lat i tym samym stracił prawo wybierania papieża w konklawe.

Obecnie mieszka w Sanktuarium Ecce Homo - Klasztorze Sióstr Albertynek na krakowskim Prądniku Czerwonym.

Odznaczenia

  * 22 stycznia 2007 - Legia Honorowa (Francja)
  * Kawaler Orderu Uśmiechu
  * Klucz do wszystkich drzwi Stowarzyszenia U Siemachy
 

Kalendarz liturgiczny

  • Piątek

    Oz 14,2-10; Ps 81,6-11.14.17; Mt 4,17; Mk 12,28b-34

  • Sobota

    Oz 6,1-6; Ps 51,3-4.18-21; Ps 95,8; Łk 18,9-14

Kalendarium wydarzeń

Jeśli chcesz dodać jakieś ważne wydarzenie wypełnij
FORMULARZ

Memento