Funkcjonowanie Komunikacji Miejskiej w Krakowie podczas Święta Bożego Miłosierdzia
Szanowni Pasażerowie,
Uprzejmie informujemy, że w dniu 24.04.2022 r. (niedziela) w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbywać się będą uroczystości z okazji Święta Bożego Miłosierdzia. W związku ze spodziewanym zwiększonym zainteresowaniem pasażerów transportem zbiorowym oraz w celu ułatwienia dojazdu wiernych zostanie wzmocniona Komunikacja Miejska w Krakowie, która funkcjonować będzie według podanego niżej porządku.
Uwaga! W tym samym dniu odbywać się będzie kolejna edycja „Cracovia Maraton”, w związku z czym planowane są czasowe wyłączenia z ruchu wybranych ulic i ciągów tramwajowych oraz zmiany tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegółowe informacje na ten temat zostaną podane w odrębnym komunikacie.
Linie tramwajowe:
- linia 8:
- będzie kursować według specjalnego rozkładu jazdy z częstotliwością zwiększoną do 10 minut w godz. ok. 7:00 – 20:00;
- do obsługi będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności;
- linia 19 – zostanie zawieszona w godz. ok. 7:00 – 20:00 (w zamian będzie kursować linia 41);
- linia 22:
- będzie kursować ze zwykłą częstotliwością (co 20 minut);
- do obsługi będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności;
- linia 41 – specjalna linia tramwajowa kursująca po następującej trasie: Borek Fałęcki – Zakopiańska – Wadowicka – Kalwaryjska – Limanowskiego – Na Zjeździe – Starowiślna – Grzegórzecka – Al. Powstania Warszawskiego – Tunel – Doktora Twardego – Krowodrza Górka;
- linia będzie kursować w godz. ok. 7:00 – 20:00 z częstotliwością co 20 minut;
- linia 42 – specjalna linia tramwajowa kursująca po następującej trasie: Os. Piastów – Piasta Kołodzieja – Mikołajczyka – Al. Andersa – Bieńczycka – Al. Jana Pawła II – Mogilska – Lubicz – Westerplatte – Starowiślna – Dietla – Monte Cassino – Kapelanka – Brożka – Zakopiańska – Borek Fałęcki;
- linia będzie kursować w godz. ok. 7:00 – 20:00 z częstotliwością co 10 minut
- linia wykona także jedną parę kursów w nocy 23/24.04.2022 r. (sb/nd) (celem zapewnienia dojazdu na nocną Mszę Św. i powrotu z niej): z Os.Piastów około 22:45 i z Borku Fałęckiego około 1:45;
- linia 72 – zastępcza linia tramwajowa kursująca po następującej trasie (celem obsługi Al. Pokoju podczas „Cracovia Maratonu”): Borek Fałęcki – Zakopiańska – Brożka – Kapelanka – Monte Cassino – Dietla – Grzegórzecka – Al. Pokoju – Dąbie;
- linia będzie kursować w godz. ok. 7:00 – 15:00 z częstotliwością co 30 minut do ok. godz. 8:00 i następnie co 20 minut.
Zmiany w funkcjonowaniu linii tramwajowych wynikające z imprezy „Cracovia Maraton”:
- linia 8 – w godz. ok. 8:00 – 16:00 będzie kursować po trasie czasowo zmienionej (w obu kierunkach): Borek Fałęcki – … – Św. Gertrudy – Westerplatte – Basztowa – Dunajewskiego – Karmelicka – … – Bronowice Małe;
- linia 22 – w godz. ok. 8:00 – 14:30 będzie kursować po trasie czasowo zmienionej (w obu kierunkach): Kopiec Wandy – … – Al. Solidarności – Andersa – Bieńczycka – Al. Jana Pawła II – Mogilska – Al. Powstania Warszawskiego – Grzegórzecka – … – Borek Fałęcki.
Powyższe zmiany tras NIE będą uwzględnione w rozkładach jazdy.
Przypominamy, że w związku z budową Trasy Łagiewnickiej przystanki tramwajowe na ul. Zakopiańskiej funkcjonują w następujący sposób:
- aby dostać się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia od strony centrum Krakowa należy wysiąść z tramwaju na przystanku Łagiewniki ZUS (przystanek Łagiewniki SKA w kierunku Borku Fałęckiego pozostaje nieczynny);
- aby wsiąść do tramwaju jadącego w kierunku centrum Krakowa należy skorzystać z nowego przystanku Łagiewniki SKA (tymczasowy przystanek Łagiewniki ZUS w tym kierunku został zlikwidowany).
Linie autobusowe:
- linie 164 i 174 – rozkład jazdy pozostanie bez zmian, do obsługi będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności;
- linia 435 – specjalna linia autobusowa kursująca po następującej trasie: Łagiewniki – Tischnera – Fredry – Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (nowy przejazd pod Trasą Łagiewnicką) – Totus Tuus – Centrum JP II – Totus Tuus – Św. Brata Alberta – Herberta – Bujaka – Halszki – Witosa (powrót: Witosa – Herberta – Św. Brata Alberta) – Nowosądecka – Piaski Nowe;
- w związku z uruchomieniem linii, na jeden dzień zostanie wznowione funkcjonowanie przystanków Millana 01 i 02 (n/ż), obecnie tymczasowo nieczynnych w związku z budową Trasy Łagiewnickiej;
- linia będzie kursować w godz. ok. 7:00 – 20:00 z częstotliwością co 15 minut.
W przypadku utrudnień w kursowaniu linii autobusowych pod Centrum Jana Pawła II linia 224 będzie nawracać na rondzie w rejonie skrzyżowania ulic Totus Tuus i św. Brata Alberta, przed wjazdem pod Centrum JP II. Linia 435 w takiej sytuacji nie będzie wykonywać wjazdów pod Centrum JP II.
W przypadku utrudnień w przejeździe ulicą Fredry linie 133, 135 i 435 będą kierowane przez ulicę Turowicza, z pominięciem ulic Fredry i Połomskiego.