Of. wł.
Modlitwa przy grobie Pańskim:
1. Od chwili przeniesienia Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego wspólnota wierzących gromadzi się w tym miejscu na wspólną modlitwę.
2. „Bardzo się zaleca, aby odbyła się godzina czytań i jutrznia z udziałem ludu” (List ŚP, 73). Liturgia godzin jest więc wyróżnioną modlitwą dla całej wspólnoty w porannych godzinach Wielkiej Soboty.
3. Kościół zaleca w czasie modlitwy przy grobie Pańskim rozważanie Męki Pańskiej, a także przeżycie prawdy o zstąpieniu Pana do Otchłani. Można więc zaprosić wiernych na nabożeństwo, które jest poświęcone temu zbawczemu misterium (propozycja, patrz: Czas Miłosierdzia, Kraków 2003).
4. Wielka Sobota to także drugi dzień postu paschalnego. „Święty jest post paschalny w pierwsze dwa dni Triduum, w które zgodnie z pierwotną tradycją Kościół pości, «ponieważ został zabrany Oblubieniec». W Wielki Piątek Męki Pańskiej wszędzie należy zachować post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Radzi się zachować post także w Wielką Sobotę, aby Kościół z otwartą i podniesioną duszą doszedł do radości Niedzieli Zmartwychwstania” (List ŚP, 39).
Błogosławienie pokarmów wielkanocnych:
1. Dziś błogosławienie pokarmów przeznaczonych na stół świąteczny – zob. OB, t. 2, s. 251–258.
2. Modlitwę błogosławieństwa należy poprzedzić wspólną adoracją przy grobie Pańskim oraz krótką katechezą na temat Wigilii Paschalnej. Wypada też złożyć wiernym życzenia wielkanocne i zachęcić do udziału w wieczornej liturgii.
3. „Obrzęd ten mogą sprawować kapłani, diakoni, a także ustanowieni przez biskupa akolici i lektorzy, będący alumnami seminarium duchownego” (OB, t. 2, s. 251). Wszyscy błogosławiący pokarmy odmawiają odpowiednie modlitwy i czynią znak krzyża.
Przygotowanie liturgii Wigilii Paschalnej:
1. Należy przygotować zespół ministrancki i lektorski, kantorów i schole, odczytujących wezwania modlitwy powszechnej i przynoszących dary ofiarne, troszczących się o porządek w czasie celebracji i dekorujących świątynię.
Komplety nie odmawiają ci, którzy uczestniczyli w Wigilii Paschalnej.
Wigilia Paschalna w Wielką Noc
kolor szat liturgicznych – biały
wg wskazań zawartych w Obrzędach Wigilii Wielkanocnej
Msza: wł., „Chwała”, I Pf. wlkn. („a zwłaszcza tej nocy”). W I–III modl. euch. wspomn. tajemnicy dnia.
Uwagi o Wigilii Paschalnej:
1. Uroczysty obchód Wigilii Wielkanocnej należy odprawiać tak, aby nie rozpoczynać jej przed zapadnięciem zmroku lub aby zakończyć ją przed świtem niedzieli.
2. Odprawianie samej Mszy św. bez obrzędów Wigilii Wielkanocnej jest niedozwolone.
3. Przy wszystkich obrzędach liturgicznych kapłan (kapłani koncelebrujący) i asysta ubrani są tak jak do Mszy św., w szaty koloru białego.
4. Orędzie wielkanocne może śpiewać, w razie koniecznej potrzeby, także kantor, który nie jest diakonem; ten jednak nie otrzymuje błogosławieństwa od celebransa i opuszcza drugą część wstępu orędzia (od słów: „a zatem proszę was, bracia” i pozdrowienie „Pan z wami”).
5. Należy przeczytać przynajmniej trzy czytania ze ST, a w wypadkach koniecznych przynajmniej dwa; nie wolno nigdy opuścić czytania z Księgi Wyjścia.
6. We Mszy św. można okadzić księgę Ewangelii, ale nie niesie się przy niej świec.
7. Kapłani, którzy odprawiali uroczystą Mszę Wigilii Paschalnej (nawet po północy), mogą odprawiać także w Niedzielę Zmartwychwstania, niezależnie od zezwolenia na binację i trynację.
8. Po zakończeniu liturgii Wigilii Paschalnej nie można już wystawiać krzyża wielkopiątkowego do adoracji. Można nadal adorować Najświętszy Sakrament przy grobie Pańskim (jeżeli rezurekcję odprawia się w Niedzielę Zmartwychwstania rano), ale nie wolno już śpiewać pieśni wielkopostnych.
9. Dziś można uzyskać odpust zupełny za odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych według jakiejkolwiek prawnie zatwierdzonej formuły (EI 28, 1).
Uwagi o procesji rezurekcyjnej:
1. Procesja rezurekcyjna jest uroczystym ogłoszeniem Zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego.
2. „Procesję rezurekcyjną można odprawić po Wigilii Paschalnej albo rano przed pierwszą Mszą św. Kapłani, którzy koncelebrują Mszę św., są ubrani w ornaty. Inni mogą włożyć białe kapy. Diakoni mogą włożyć dalmatyki” (MR, s. 180).
3. Należy odchodzić od praktyki nazywania „rezurekcją” samej procesji. Główną celebracją Zmartwychwstania Chrystusa, jaką przeżywa Kościół, jest bowiem Wigilia Paschalna.
† ks. Stanisław Wójciak (1993)
† ks. Gerard Jajecznica – diec. b.-ż. (2007)