STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 16. ROCZNICA ŚMIERCI ŚW. JANA PAWŁA II WIELKIEGO

16. rocznica śmierci św. Jana Pawła II Wielkiego

Dziś przeżywamy 16. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II Wielkiego. Z tej okazji zapraszamy do Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego na godz. 21.30, gdzie wspólnie z Metropolitą Krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim i kard. Stanisławem Dziwiszem będziemy dziękować za Jego pontyfikat. Modlitwa będzie rownież transmitowana na kanale You Tube Archidiecezji Krakowskiej.

16. rocznica śmierci św. Jana Pawła II Wielkiego

Podczas ostatniej, jak miało się okazać, pielgrzymki do Polski, w 2002 r., papież „pożegnał się” z drogimi mu miejscami z młodości. Przejechał obok domu przy Tynieckiej, gdzie mieszkał wraz z ojcem po przyjeździe do Krakowa, przed kościołem św. Floriana, gdzie był duszpasterzem młodzieży, ponadto nawiedził grób rodziców, opactwo w Tyńcu i klasztor kamedułów na krakowskich Bielanach. Papieski helikopter przeleciał nad rodzinnymi Wadowicami i ukochanymi Tatrami.

Papież zmarł 2 kwietnia 2005 r. w wieku 84 lat. Śmierć nastąpiła o 21. 37. Przy łożu Jana Pawła II umierającego w papieskich apartamentach byli jego najbliżsi współpracownicy m.in.: kard. Stanisław Dziwisz – osobisty sekretarz papieża, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki i opiekujące się Janem Pawłem II na co dzień siostry sercanki.

Na dwa dni przed śmiercią Jan Paweł II zawierzył Kościół i świat Bożemu Miłosierdziu. W specjalnym telegramie z 31 marca 2005 na uroczystość Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach r., napisał m.in. „Pragnę ponownie zawierzyć tej Miłości Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości”. Telegram został odczytany w sanktuarium nazajutrz po śmierci papieża, w niedzielę 3 kwietnia.

Pontyfikat 264. następcy św. Piotra trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
KAI