STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DELEGAT KEP DS. DUSZPASTERSTWA EMIGRACJI POLSKIEJ PROSI O DUSZPASTERZY DLA POLONII

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej prosi o duszpasterzy dla Polonii

Zwracam się z prośbą do kapłanów, którzy mogliby jakiś czas swego kapłańskiego życia poświęcić, pracując wśród Polonii: pomyślcie, przemódlcie i porozmawiajcie ze swoimi biskupami diecezjalnymi, być może Duch Święty poprowadzi was do pracy wśród Polonii – powiedział bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Jak podkreślił, miejsca, w których jest największa potrzeba polskich duszpasterzy to obecnie Niemcy, Francja, Anglia i Skandynawia.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w ramach swojej posługi odwiedził ostatnio m.in. Bułgarię, Włochy i Francję. W najbliższym czasie planuje wyjazd do Norwegii, Niemiec i Anglii. „Wszędzie, gdzie jestem, spotykam się – zarówno ze strony księży pracujących wśród Polonii, jak i samych Polaków – z prośbą o kapłanów, którzy mogliby jakiś czas być duszpasterzami wśród naszych rodaków żyjących poza granicami kraju” – powiedział bp Wiesław Lechowicz.

Mówiąc o zapotrzebowaniu na polskich księży i specyfice posługi za granicą, podkreślił, że łączy się ona często z pracą na rzecz Kościoła lokalnego. „Czasami są to parafie dwujęzyczne, gdzie używany jest język lokalny i polski” – powiedział.

„Zwracam się w z wielkim apelem do naszych kapłanów żyjących w Polsce, aby swoim wielkodusznym spojrzeniem ogarnęli często swoich parafian, którzy wyjeżdżają za granicę, a którzy również tam chcą mieć kontakt z Panem Jezusem, poprzez Słowo Boże, poprzez uczestnictwo w Eucharystii, katechizację dzieci i młodzieży, aby poświęcili jakiś okres swojego życia pracy wśród Polonii” – powiedział. Zachęcił kapłanów, by pomyśleli o tej propozycji, przemodlili ją i zwrócili się w tej sprawie do swojego biskupa diecezjalnego.

„Niemcy, Francja, Anglia, Skandynawia to są kierunki, które wydają się w tej chwili najważniejsze i gdzie Polacy w sposób szczególny sobie cenią polskich duszpasterzy i na księży z Polski oczekują” – podkreślił bp Lechowicz.

Więcej informacji na temat posługi duszpasterskiej za granicą można znaleźć na stronie internetowej www.emigracja.episkopat.pl.

BP KEP