STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 40. PIESZA PIELGRZYMKA KRAKOWSKA – PODSUMOWANIE DRUGIEGO DNIA

40. Piesza Pielgrzymka Krakowska – podsumowanie drugiego dnia

– Nasze życie jest w drugim człowieku. W ten sposób kto straci swe życie, znajdzie je w życiu drugiego człowieka – mówił ks. Dariusz Talik podczas Mszy św. w Sułoszowej, w której uczestniczyła Wspólnota II Śródmiejska.

40. Piesza Pielgrzymka Krakowska – podsumowanie drugiego dnia

Drugiego dnia pielgrzymki swoje przesłanie do wszystkich uczestników skierował metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Przypomniał Ewangelię, w której Chrystus powiedział: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje”. Metropolita wskazał, że pielgrzymka jest braniem krzyża na ramiona, by wejść na drogę Jezusa, który poprzez cierpienie prowadzi człowieka do chwały zbawienia. – Pielgrzymka w sposób szczególny uświadamia nam, dlaczego warto brać na siebie krzyż codziennych trudów i obowiązków, dlaczego to ma znaczenia zbawcze – powiedział arcybiskup.

Piątkową konferencję do zebranych pielgrzymów wygłosił ks. Adam Ból. Przypomniał pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski z 1983 r. Wygłaszane przez papieża słowa są nadzwyczaj aktualne i nabierają znaczenia w dzisiejszym czasie. Ojciec Święty przyjechał wspierać Polaków w niełatwym czasie po wprowadzeniu stanu wojennego. Motywem religijnym była pielgrzymka na Jasną Górę, gdzie papież zostawił przestrzelony podczas zamachu pas. Ogłosił wtedy rok odkupienia i powiedział, że należy pozwolić się ogarnąć tajemnicy odkupienia. Jan Paweł II podczas pielgrzymki wyeksponował rocznicę zwycięstwa wojsk Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, wskazując w jaki sposób teologicznie podchodzić do takich wydarzeń historycznych. Ojciec Święty mówił, że człowiek jest powołany do zwycięstwa nad sobą i grzechem. Na Jasnej Górze Jan Paweł II wygłosił do młodych słowa o miłości, która jest wewnętrzną postawą. Miłować to znaczy być przy ukochanej osobie, pamiętać o niej i czuwać, starając się być człowiekiem sumienia. Powiedział do zebranych, że muszą od siebie wymagać, nawet gdyby inni od nich nie wymagali.

Ostatnim etapem pielgrzymki Jana Pawła II był Kraków. Msza św. odprawiona przez papieża na Błoniach była związana z beatyfikacją brata Alberta Chmielowskiego i Rafała Kalinowskiego. Na ich przykładzie papież mówił, że człowiek jest powołany do zwycięstwa i apelował do Polaków, by nie pozwolili się pochłonąć demoralizacji. Ks. Adam Ból zauważył, że te słowa współcześnie zyskują na znaczeniu.

Na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej transmitowano Mszę św. z Sułoszowej, w której uczestniczyła Wspólnota II Śródmiejska. Homilię wygłosił ks. Dariusz Talik. Przypomniał słowa Chrystusa, który mówił, że kto zachowa swe życie, straci je. Podobnie dzieje się ze zbyt długo przechowywaną żywnością, która może się zepsuć i zostać stracona. Wskazał, że najważniejszym w życiu jest nie to, by zachować je dla siebie, ale by ujrzeć uśmiech drugiego człowieka, któremu się służyło z miłością. – Nasze życie jest w drugim człowieku. W ten sposób kto straci swe życie, znajdzie je w życiu drugiego człowieka – powiedział ks. Dariusz Talik. Życie ludzkie jest przeznaczone dla innych tak jak kawałek chleba. Stwierdził, że mieszkańcy Sułoszowej są niezwykle troskliwi i gościnni, a ich życie zostało w pielgrzymach. Zwrócił się do wszystkich pielgrzymów ze Śródmieścia, którzy zostali w tym roku w domach i podziękował za ich wsparcie i dobre słowa. – To dźwiganie nas w doświadczeniu drogi, gdy w kilka osób niesiemy wasze intencje i serca. Tyle dobrych słów, zainteresowania, pozytywnych komentarzy, które się pojawiło, dziękujemy wam za to. Bardzo nam to pomaga. Dzięki każdemu dobremu słowu możemy się uśmiechnąć, czuć jeszcze bardziej potrzebni – powiedział. Wyraził także swą wdzięczność arcybiskupowi za jego słowa wsparcia i przesłania, które kieruje do pielgrzymów. Wskazał, że warto pomyśleć o tym, by podźwignąć bliźnich dobrym słowem, które daje nadzieję. Kto rozda swe życie, zyska je w uśmiechu drugiego człowieka.

Mszę św. w Smardzowicach dla pielgrzymów ze wspólnot I i IX odprawił bp Damian Muskus OFM. Dziś część tras wiodła przez Ojcowski Park Narodowy. Na stopach pojawiły się już pierwsze bąble, ale jak mawiają wytrawni pątnicy – bez nich pielgrzymka się nie liczy. Siostry z IV wspólnoty zwróciły uwagę, że wprowadzone w tym roku obostrzenia sanitarne są co prawda uciążliwe, ale dzięki nim mają poczucie bezpieczeństwa. Z powodu epidemii ograniczono także liczebność grup. – To wpływa na klimat pielgrzymki, ale serce chce iść do Matki Bożej, więc żadne obostrzenia nas nie powstrzymają – mówią pątnicy, którzy na Jasną Górę niosą wiele intencji zarówno prywatnych, jak i troski swoich rodzin i przyjaciół, ale głównym motywem wyruszenia na pielgrzymi szlak w tym roku była modlitwa o ustanie pandemii.

Zapraszamy do łączności duchowej z pielgrzymami, którzy zdążają na Jasną Górę. Na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej transmitowana jest codziennie Msza św., w której uczestniczy jedna ze wspólnot. Każdego dnia na stronie diecezja.pl publikowane jest podsumowanie wydarzeń wraz z materiałami multimedialnymi.

wspólnota1_200807 (7)

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE