STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 400 000 ZŁ NA POMOC DLA CHORWACJI

400 000 zł na pomoc dla Chorwacji

Dzięki zbiórkom w parafiach, Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała 400 000 zł na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji. Środki zostaną przeznaczone głównie na zapewnienie dachu nad głową dla potrzebujących rodzin.

400 000 zł na pomoc dla Chorwacji

29 grudnia 2020 roku Chorwację nawiedziło najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi. Jego epicentrum znajdowało się niedaleko stolicy kraju – Zagrzebia. Tysiące osób zostały pozbawione dachu nad głową. Podobnej skali trzęsienie odnotowano w okolicach Zagrzebia w 1880 roku. Wtedy też mieszkańcy Małopolski pospieszyli z pomocą Zagrzebowi. Krakowscy artyści przygotowali w 1881 r. album ze swoimi pracami, przeznaczając dochód z jego sprzedaży na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi.

Chorwacka Caritas zaraz po trzęsieniu ziemi zaczęła przekazywać osobom, które zostały zmuszone do ewakuacji wsparcie materialne w postaci namiotów, łóżek, śpiworów i koców, a obecnie pracuje nad zapewnieniem potrzebującym dachu nad głową, choćby w tymczasowych domach. „Pragniemy was zaprosić do naszych wspólnych działań mających zapewnić ciepły i bezpieczny dom potrzebującym rodzinom” – powiedział Caritas Polska ks. Fabijan Svalina, dyrektor Caritas Chorwacja.

Źródło i zdj.: Caritas Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE