STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KARD. DZIWISZ: WE WSPÓŁCZESNYM, ZAGUBIONYM ŚWIECIE TOCZY SIĘ BATALIA O ŚWIĘTOŚĆ RODZIN

Kard. Dziwisz: we współczesnym, zagubionym świecie toczy się batalia o świętość rodzin

Kościół potrzebuje świętych małżeństw i świętych rodzin. O to dzisiaj toczy się batalia we współczesnym, zagubionym świecie, szukającym często szczęścia i sensu poza Bogiem – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy odpustowej w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Opatkowicach. Hierarcha podkreślił, że do refleksji nad powołaniem zachęca przykład patrona parafii, który „napisał żywy komentarz do słów Jezusa”.

Kard. Dziwisz: we współczesnym, zagubionym świecie toczy się batalia o świętość rodzin

W homilii krakowski metropolita senior mówił, że św. Maksymilianowi nie zabrano życia. – To on ze swego życia uczynił dar i złożył je w ofierze – podkreślał. Jego zdaniem, męczennik Oświęcimia napisał „żywy komentarz do słów Jezusa, swego Mistrza, za którym poszedł od wczesnej młodości i podążał drogą ewangelicznych rad ubóstwa, czystości posłuszeństwa”.

– Pośród morza nienawiści, pogardy do człowieka, deptania ludzkiej godności, św. Maksymilian dał najwyższe świadectwo miłości potężniejszej niż śmierć. To on odniósł zwycięstwo, a blask złota jego miłości od 80 lat rozjaśnia mroczne przestrzenie naszego świata i budzi nadzieję w ludzkich sercach – dodał kard. Dziwisz.

Hierarcha zauważył, że przykład życia św. Maksymiliana jest zachętą do refleksji nad życiowym powołaniem.

– Kościół potrzebuje świętych małżeństw i świętych rodzin. O to dzisiaj toczy się batalia we współczesnym, zagubionym świecie, szukającym często szczęścia i sensu poza Bogiem, a wiemy, że taka droga, taki projekt życia prowadzi donikąd – mówił były sekretarz św. Jana Pawła II. – W każdym stanie życia, w każdym powołaniu na pierwszym miejscu powinien być Bóg, bo kiedy On jest na pierwszym miejscu, wtedy wszystko inne jest na swoim miejscu – stwierdził.

Kardynał podkreślił, że młodym powinno się pomagać w odkrywaniu piękna chrześcijańskiego, sakramentalnego małżeństwa jako związku miłości mężczyzny i kobiety, „związku płodnej miłości otwartej na przyjęcie nowego życia”. – To jest fundament społeczeństwa i narodu, którego nikt nie powinien podważać, bo bez fundamentu postawionego na skale wiary i miłości nie można zbudować solidnego domu, który przetrwa burze i nawałnice – zaznaczył kaznodzieja.

Jak dodał, św. Maksymilian jest też wzorem wypełnienia powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. – Kościół potrzebuje świętych, ofiarnych kapłanów i osób zakonnych. Zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsza kultura zniechęca do takiego projektu życia i służby. Zły i nagłaśniany przykład niektórych ludzi Kościoła nie może przekreślać potrzeby ofiarnych powołań do służby ludowi Bożemu – nauczał kard. Dziwisz.

W dniu liturgicznej uroczystości św. Maksymiliana (14 sierpnia) w Opatkowicach odbędzie się piknik parafialny „Maksymilianki 2021”. Będzie to czas integracji mieszkańców. Nie braknie gier i zabaw dla dzieci, konkursów oraz I Turnieju Piłki Siatkowej o puchar proboszcza, rozgrywanego między drużynami rodzinnymi, przyjacielskimi czy też sąsiedzkimi. Podczas pikniku odbędzie się loteria fantowa, z której dochód zostanie przeznaczony na budowę boiska na błoniach parafialnych.

Parafia w krakowskich Opatkowicach istnieje od 1992 roku. W 1997 roku tamtejsza kaplica parafialna została rozbudowana i podniesiona do rangi kościoła parafialnego.

KAI
fot. dk.Andrea Nardotto
ZOBACZ TAKŻE