STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI: DROGA CHRYSTUSA JEST DROGĄ OFIARNEJ MIŁOŚCI. MSZA ŚW. Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA W REMIZIE MIĘDZYNARODOWEGO PORTU LOTNICZEGO IM. JANA PAWŁA II W KRAKOWIE-BALICACH.

Abp Marek Jędraszewski: Droga Chrystusa jest drogą ofiarnej miłości. Msza św. z okazji Dnia Strażaka w Remizie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach.

- Droga Chrystusa to droga miłości bezinteresownej, ofiarnej, solidarnej, gotowej by poświęcić się dla innych. Jest to niekiedy droga pełna niebezpieczeństw – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odprawionej z okazji Dnia Strażaka w Remizie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach.

Abp Marek Jędraszewski: Droga Chrystusa jest drogą ofiarnej miłości. Msza św. z okazji Dnia Strażaka w Remizie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach.

W homilii skierowanej do wiernych arcybiskup przywołał słowa Chrystusa, który wskazał jednoznacznie, że jest jedyną drogą prowadzącą do Ojca. Jezus wyszedł od Ojca, by z miłości do ludzi za nich umrzeć i zmartwychwstać. W ten sposób wyznacza wiernym drogę, którą podążyli apostołowie, wśród nich patroni dnia: św. Filip oraz św. Jakub, a także św. Florian – patron strażaków. Tą drogą idą również inni chrześcijanie. – Kościół żyje tajemnicą tej drogi, którą wyznaczył nam Pan Jezus – powiedział metropolita. Nawiązał do słów św. Pawła, który mówił, że aby osiągnąć zbawienie należy odważnie nią kroczyć i nie wolno z niej zawrócić.

Arcybiskup stwierdził, że droga bezinteresownej, ofiarnej, solidarnej i gotowej do poświęceń miłości Chrystusa często jest bardzo niebezpieczna. Przywołał wydarzenia, które miały miejsce na lotnisku pod Moskwą, gdy cały świat obserwował dramatyczne zmagania służb ratowniczych, by uratować ludzkie życie. Podkreślił, że należy modlić się za ofiary tej tragedii, ale także za strażaków, by byli gotowi zawsze nieść pomoc, o opiekę Boga, Jego błogosławieństwo i odwagę. Postawa strażaków, która wymaga wiele trudu jest najwspanialszym dowodem ich odpowiedzialnej, pięknej i szlachetnej miłości do bliźniego. – Jeśli taką miłością się żyje, człowiek staje się kimś wielkim i spełnionym. Wtedy również jego najbliższe otoczenie ulega przemianie: jest szlachetne i dobre. Dzięki temu taka staje się nasza Ojczyzna – powiedział arcybiskup.

Na zakończenie metropolita przypomniał, że Jezus jest jedyną drogą do Ojca. – Prowadząc do Ojca prowadzi nas jednocześnie do naszych braci – zaznaczył.

Na Eucharystii byli obecni strażacy oraz przedstawiciele władz świeckich. Po Mszy św. arcybiskup pobłogosławił nowo zakupiony wóz strażacki.

Dzień Strażaka przypada w dniu liturgicznego wspomnienia św. Floriana. Jest on patronem strażaków, Królestwa Polskiego, hutników, kominiarzy i garncarzy. Był dowódcą wojskowym za czasów cesarza Dioklecjana, gdy szczególnie silne były prześladowania chrześcijan i zginął śmiercią męczeńską 4 maja 304 roku. Według legendy św. Florian dowodził również oddziałem gaśniczym i udało mu się ocalić płonącą wioskę jednym wiadrem wody.

FOTORELACJA

Justyna Tyrka | Archidiecezja Krakowska
Fot., Video Dawid Bujas OFMConv | Archidiecezja Krakowska

IMG_4646

ZOBACZ TAKŻE