STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI NA WAWELU: JEZUS PRAGNIE, BY JEGO UCZNIOWIE ŻYLI W PRAWDZIE

Abp Marek Jędraszewski na Wawelu: Jezus pragnie, by Jego uczniowie żyli w prawdzie

– Jezusowe „pragnę”, wypowiedziane z wysokości z krzyża, wyrażało nie tyle pragnienie czysto fizyczne, ile pragnienie, by Jego uczniowie żyli w prawdzie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej sprawowanej w katedrze na Wawelu.

Odwołując się do ostatnich słów Jezusa na krzyżu „Wykonało się!”, abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że spełniło się posłannictwo Boskiego Logosu, które przybrało kształt obrazu z jednej strony bramy owiec prowadzącej do zbawienia, a z drugiej Dobrego Pasterza, który daje życie swoje za owce.

Spełniło się także posłannictwo Jezusa, które istotowo było związane z prawdą. – Chrystus Nauczycielem prawdy. Stąd Jego słowo „pragnę”, wypowiedziane z wysokości z krzyża, wyrażało nie tyle pragnienie czysto fizyczne, ile pragnienie, by Jego uczniowie żyli w prawdzie – mówił metropolita krakowski. – By móc być w prawdzie, by nie dać się zwieść, by trwać, by takimi byli Jego uczniowie, Chrystus modlił się w Wieczerniku: „Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie” – mówił arcybiskup powołując się na świadectwo św. Jana Apostoła, który był naocznym obserwatorem prawdy, która dokonała się na Kalwarii.

Św. Jan, jako pasterz Kościołów w Azji, wyrażał w swoich listach radość z dobrego życia swoich owiec: „Nie znam większej radości nad tę, kiedy słyszę, że dzieci moje postępują zgodnie z prawdą”. Zachęcał, aby chrześcijanie nie miłowali słowem i językiem, ale „czynem i prawdą”. Błogosławił słowami: „Łaska, miłosierdzie i pokój Boga Ojca i Jezusa Chrystusa, Syna Ojca, [niech] będą z nami w prawdzie i miłości!”.

Wszystkie materiały z Wielkiego Tygodnia dostępne są tutaj.

Liturgia Męki Pańskiej w katedrze na Wawelu 15.04.2022 r.