STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI ODWIEDZIŁ MARIĘ NOWAK – SPRAWIEDLIWĄ WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA

Abp Marek Jędraszewski odwiedził Marię Nowak – Sprawiedliwą wśród Narodów Świata

W niedzielę 2 lutego metropolita krakowski odwiedził panią Marię Nowak, która w 1995 r. otrzymała Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznawany przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Dokładnie dziś pani Maria świętuje 100. rocznicę swojego chrztu.

Abp Marek Jędraszewski odwiedził Marię Nowak – Sprawiedliwą wśród Narodów Świata

Maria Nowak, z domu Bożek, urodziła się w 1920 roku. Po maturze w 1938 roku rozpoczęła studia z matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W październiku 1942 r. pomogła uciec z krakowskiego getta i ukryć się na aryjskich papierach swojej koleżance z gimnazjum – Helenie Goldstein. Maria Bożek oddała przyjaciółce swoją tożsamość.

22 stycznia 2020 r., w setne urodziny, pani Maria Nowak została odznaczona Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. “Polacy ratujący Żydów są bohaterami RP na równi z tymi, którzy bronili jej przed agresją i walczyli o wyzwolenie spod władzy nieludzkich, totalitarnych reżimów” – napisał z tej okazji prezydent Andrzej Duda.

“Pragnę wyrazić głęboki szacunek i najwyższe uznanie dla niezwykłej odwagi i bohaterstwa, których dowiodła Pani ratując od zagłady swoją koleżankę szkolną Helenę Goldstein. Jako prezydent RP w imieniu całego narodu polskiego dziękuję Pani dzisiaj za to wspaniałe świadectwo międzyludzkiej solidarności, której więzi okazały się mocniejsze od terroru i zbrodni popełnianych na Żydach i Polakach przez hitlerowskie Niemcy” – napisał prezydent.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE