STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP JAN ZAJĄC PODCZAS PEREGRYNACJI IKONY ŚWIĘTEJ RODZINY: JESTEŚMY TU, BY ZACZERPNĄĆ ŚWIATŁA, KTÓRE PŁYNIE Z TEJ IKONY

Bp Jan Zając podczas peregrynacji ikony Świętej Rodziny: Jesteśmy tu, by zaczerpnąć światła, które płynie z tej ikony

- Bądźmy wdzięczni Bogu za te szczęśliwe godziny w tej świątyni, przed obliczem ikony. Dziękujmy za czas peregrynacji, bo to błogosławione chwile. W naszej modlitwie prośmy Jezusa, Maryję i Józefa, by dla wszystkich stanowili wzór wytrwałej, niezachwianej wiary, miłości i wzajemnego zaufania - mówił bp Jan Zając podczas peregrynacji ikony Świętej Rodziny w parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Choczni.Proboszcz parafii, ks. Zbigniew Bizoń, powiedział, że zebrani cieszą się z obecności ikony Świętej Rodziny, która przybywa, by ich umocnić. – Wszyscy wiemy, że trwa kryzys rodzin, zwłaszcza na Zachodzie. Na Wschodzie dostrzegamy pęknięcie rodzin: część z nich – kobiety i dzieci są u nas, a część walczy o ich przyszłość – powiedział. Podziękował biskupowi za jego obecność i stwierdził, że parafianie będą się modlić o potrzebne łaski dla wszystkich rodzin.

W homilii biskup powiedział, że wszyscy zebrani mają w swych oczach ikonę Świętej Rodziny i mogą dojrzeć obraz rodzin całego świata, zarówno tych szczęśliwych, jak i przeżywających dramaty. To szczęśliwa chwila, gdy wszyscy w blasku ikony mogą spojrzeć na Jezusa, Maryję i Józefa. – Warto zastanowić się nad tym, że Syn Boży, podobnie jak wszystkie dzieci potrzebował ciepła rodziny. Dlatego Rodzina z Nazaretu jest wzorcem, w którym wszystkie rodziny świata mogą szukać natchnienia – wskazał biskup.

W perspektywie Świętej Rodziny należy zrozumieć słowa Maryi „Synu, czemuś nam to uczynił. Ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie”. Ból Maryi i Józefa jest bardzo zrozumiały dla rodziców, których dzieci giną na drogach współczesności. Dwunastoletni Jezus w swej odpowiedzi, którą dał swej Matce, odwołał się do Bożego Ojcostwa. Św. Jan Paweł II mówił, że w świetlanej postaci św. Józefa można dostrzec związek, zachodzący między ludzkim, a Bożym ojcostwem. Ludzkie ojcostwo opiera się na ojcostwie Bożym. Pojawienie się dziecka oznacza otrzymanie go od samego Stwórcy. – Dzieci należą najpierw do Boga, a potem do rodziców. Prawda ta pociąga za sobą liczne konsekwencje dla rodziców i dzieci. Na tym polega wielkość powierzonego ojcu i matce posłannictwa, by być narzędziem Ojca Niebieskiego w dziele kształtowania swych własnych dzieci – powiedział biskup i dodał, że rodzice nigdy nie mogą się uważać za właścicieli swych dzieci. Rodzicielstwa nie można zawężać do wydania człowieka na świat. Rodzice są zobowiązani do właściwego wychowania swych potomków, co jest niełatwe i wymaga ogromnej cierpliwości, taktu i miłości. – Cała rodzina jest zobowiązana do tego, by odkrywać nowe znaki małżeńskiej i rodzicielskiej miłości. Jesteśmy tu po to, by zaczerpnąć światła, które płynie z tej ikony, przyjąć Bożą moc, przekazywaną w tym świętym obrazie – wskazał bp Jan Zając.

Zauważył, że na wzór Świętej Rodziny wszyscy są powołani do odkrycia na nowo wartości wychowawczej rodziny. Musi ona być oparta na miłości, otwierającej perspektywy nadziei. Święta Rodzina tworzyła dom pełen modlitwy. Na pewno zdarzały się w ich życiu momenty, które wymagały przebaczenia, czułości i przyjęcia Bożej woli. – Tylko w duchu modlitwy i przebaczenia można prowadzić życie na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu. Wpatrując się w Świętą Rodzinę, nasze rodziny otwierają się na radość, którą Bóg daje wszystkim – powiedział biskup. Stwierdził, że rodziny nie mogą dopuszczać do siebie beznadziei i się pognębiać, lecz powinny codziennie umacniać się w miłości. Dzięki temu będą budowały pełne zaufanie, mimo wszelkich dramatów. Poprzez sakramenty członkowie rodzin stają się apostołami i wypełniając swe powołanie, niosą miłość całemu światu. W ten sposób budowany jest nowy, leszy świat.

Biskup przyznał, że w życiu przychodzą trudne chwile, jednak Jezus mówi: „Nie lękaj się, mała trzódko” i chce, by wszyscy zaufali Bożemu miłosierdziu. – Bądźmy wdzięczni Bogu za te szczęśliwe godziny w tej świątyni, przed obliczem ikony. Dziękujmy za czas peregrynacji, bo to błogosławione chwile. W naszej modlitwie prośmy Jezusa, Maryję i Józefa, by dla wszystkich stanowili wzór wytrwałej, niezachwianej wiary, miłości i wzajemnego zaufania – powiedział bp Jan Zając. Wskazał, że należy dziękować za rodziny i otaczać je modlitwą, także te które przeżywają kryzysy. Powiedział, że trzeba pamiętać o rodzinie ludzkości, solidaryzując się z narodami, które dotykają dramaty i o rodzinie chrześcijańskiej. Podkreślił także, że za chwilę nastąpi moment odnowienia ślubów, który jest bardzo ważny i sprawia, że Bóg będzie wspierał małżonków.

Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele rodzin podziękowali biskupowi za jego obecność, słowo i modlitwę.

Więcej materiałów z peregrynacji ikony Świętej Rodziny można znaleźć tutaj.

Peregrynacja Ikony Świętej Rodziny w parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Choczni 09.03.2022 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE