STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / CZAS SPOTKANIA – 3. ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH

Czas spotkania – 3. Światowy Dzień Ubogich

- To czas świętowania z ubogimi. To czas inny od tej szarości, w której przychodzi im żyć na co dzień, ale to nie jest tylko czas dla nich. Myślę, że to nawet bardziej czas dla tych wszystkich, którzy stają przy nich, dla tych, którzy mają się dobrze. Spotkanie jest tutaj słowem kluczowym. Spotkanie, które niesie za sobą dobro, w którym czujemy się godni i w którym doświadczamy miłości - mówi o. Jacek Dubel, jeden z organizatorów 3. Światowego Dnia Ubogich Archidiecezji Krakowskiej, którego obchody rozpoczęły się w czwartek 14 listopada.

Czas spotkania – 3. Światowy Dzień Ubogich

Na Małym Rynku po raz trzeci stanął Namiot Spotkania. Jest to odpowiedź na zaproszenie papieża Franciszka do refleksji nad rzeczywistością ubóstwa i pochylenia się nad człowiekiem potrzebującym, którego być może nie zauważamy spacerując ulicami naszych miast.

Organizatorzy oraz zaangażowani w to dzieło podkreślają, że najważniejsze jest spotkanie i podzielenie się miłością.

– To spotkanie z samym Jezusem, który jest obecny w każdym drugim człowieku – mówi Jakub, mieszkaniec Krakowa, który posługuje w namiocie jako wolontariusz.

– Tego potrzebujemy i tego potrzebują osoby, które zaglądają do naszego namiotu. Odwiedzają go nie tylko osoby ubogie i potrzebujące, ale to są też krakowianie, to są turyści, osoby, które przyjechały tu zza granicy, dla których to jest forma nowa, ale siadają i rozmawiają – dodaje Julia Bromberek, rzeczniczka 3. Światowego Dnia Ubogich Archidiecezji Krakowskiej.

Podczas czterech dni obchodów osoby ubogie i samotne mogą wejść, posilić się i napić ciepłej herbaty, ale także wziąć udział w warsztatach, uzyskać poradę przedstawicieli instytucji czy po prostu porozmawiać i pobyć z drugim człowiekiem. To też czas świadectwa ludzi, którzy posługują w Namiocie Spotkań jako wolontariusze.

– Te osoby oczekują na nasz dobry gest. Nie tylko na pomoc materialną, ale często po prostu na spotkanie – tłumaczy Paweł Zemanek, alumn krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego i wolontariusz 3. Światowego Dnia Ubogich.

Dla niektórych z nich to także czas, który daje możliwość pokazania swoim pociechom, dlaczego warto pomagać.

– Miałam przyjechać tu sama i doszłam do wniosku, że nie jestem w stanie opowiedzieć dzieciom o tym, czego tu doświadczę, że jedynie przez to, że same tego doświadczą będą mogły zrozumieć i poznać wolontariat oraz potrzeby ludzi ubogich. Ja w ich wieku nie miałam takiej okazji i modlę się o to, aby przyniosło w ich życiu owoce – mówi Ola Dąbrowska, mama, która w Namiocie Spotkania posługuje razem ze swoją 8 – letnią córką Zosią. Dziewczynka jest najmłodszą wolontariuszką i z uśmiechem pomaga przy roznoszeniu posiłków i herbaty, dla wszystkich, którzy tego potrzebują.

Uczestnicy spotkania doceniają tę pracę i sami także podkreślają niezwykłą wartość spotkania, którego doświadczają.

– Jestem w Namiocie po raz trzeci i przychodzę tu za każdym razem z przyjemnością. Szanuję i cenię tych ludzi, który z własnej woli, swój wolny czas poświęcają dla nas, bo zawsze się gdzieś śpieszymy i nie zauważamy się w tym pędzie – zauważa Janusz, od ponad 20 lat żyjący w Krakowie, dziękując wszystkim tym, którzy pomagają ubogim i potrzebującym w tych wyjątkowych dniach.

To trzecia edycja obchodów Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej. Potrwają one w tym roku do 17 listopada. Przez cztery dni najbardziej potrzebujący mogą znaleźć pomoc w Namiocie Spotkania. To też miejsce, gdzie mają możliwość posilenia się, wzięcia udziału w warsztatach, rozmowy ze specjalistami czy wyspowiadania się. Każdego dnia uczestnicy spotkania zapraszani są do udziału w wieczornej Mszy św. z nauką rekolekcyjną w bazylice Mariackiej, natomiast w kościele św. Barbary całodobowo trwa modlitewne “Jerycho” w intencji ubogich i tych, którzy pragną nieść im pomoc. Centralnym punktem obchodów 3. Światowego Dnia Ubogich będzie Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego, która odbędzie się 17 listopada o godz. 13.00 w bazylice Mariackiej. Po jej zakończeniu w Namiocie Spotkań odbędzie się wspólny posiłek i rozesłanie. Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez papieża Franciszka w 2017 r. i jest obchodzony co roku w XXXIII Niedzielę Zwykłą.

Karolina Zając | Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE