STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA – HOSANNA I UKRZYŻUJ. ROZWAŻANIE NA VI NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU, ROK B

Dobra Nowina – Hosanna i ukrzyżuj. Rozważanie na VI Niedzielę Wielkiego Postu, Rok B

Dobra Nowina to seria coniedzielnych rozważań Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, wikariusza parafii św. Barbary w Libiążu, katechetę i dekanalnego duszpasterza młodzieży. Zapraszamy w każdą niedzielę o godz. 7.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!

Dziś możemy podczas Eucharystii usłyszeć dwa fragmenty Ewangelii. Pierwsza to opis uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Mistrz z Nazaretu witany jest przez wiwatujący tłum, który kładzie swe płaszcze i z gałązkami w ręku donośnym głosem wypowiada: „Hosanna – wybaw nas, zbaw nas, Panie wspomóż”. Co zatem wydarzyło się przez kolejne dni? Dlaczego, gdy przeniesiemy się do opisu Męki Pańskiej, radość ze spotkania z Jezusem zostanie zamieniona na odrzucenie i nienawiść, a radosne „Hosanna” na agresywne „Ukrzyżuj Go”.

Dziś słuchając i analizując te dwa fragmenty nie sposób przejść obojętnie obok Jezusa. Zatrzymajmy się zatem i zastanówmy, do którego okrzyku jest nam bliżej: „Hosanna” czy „Ukrzyżuj”? Druga zaś kwestia to presja tłumu. Czy potrafię utrzymać swoje zdanie na temat Jezusa, gdy obok mnie krzyczą: „Na Krzyż z Nim”?

Ks. Robert Młynarczyk | Archidiecezja Krakowska