STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: POSZUKIWACZE PRAWDY. ROZWAŻANIE NA UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO, ROK C

Dobra Nowina: Poszukiwacze Prawdy. Rozważanie na uroczystość Objawienia Pańskiego, Rok C

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, wikariusza parafii św. Barbary w Libiążu, katechetę i dekanalnego duszpasterza młodzieży oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!

Dzisiejsza uroczystość nosi potoczną nazwę święta Trzech Króli, ale jej właściwa nazwa to uroczystość Epifanii, czyli Objawienia. A o jakie objawienie chodzi? Kto, kiedy, kogo, komu i jak objawił? Pytanie nie jest bezzasadne, gdyż, jeśli dobrze poszukamy, to tych epifanii znajdziemy w całym Piśmie św., ale i w samej Ewangelii dość dużo! Biblia zawiera liczne opisy objawienia Boga, a więc teofanie (np. Mojżeszowi na Synaju czy Eliaszowi na Horebie), angelofanie, czyli objawienia aniołów, chrystofanie czyli objawienia Jezusa np. po zmartwychwstaniu Apostołom. Zapowiada też ostatnie objawienie Chrystusa na końcu czasów i zwie je paruzją. To także będzie epifania.  A więc o kogo chodzi w dzisiejszym święcie?

Ks. Marek Suder | Archidiecezja Krakowska