STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: WIELKA ODNOWA. ROZWAŻANIE NA IV NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU, ROK A

Dobra Nowina: Wielka odnowa. Rozważanie na IV Niedzielę Wielkiego Postu, Rok A

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, prefekta i prokuratora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego seminarium. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!Jeśli ktoś bacznie śledzi niedzielne czytania mszalne, to zauważył pewnie, że w tamtą niedzielę przerwany został cykl Ewangelii Mateusza, którą czytaliśmy w niedziele roku A, a „wdarł się” nam do Liturgii Słowa św. Jan z tzw. trzema wielkimi Ewangeliami. O co tu chodzi?

Chodzi o trzy niezwykłe fragmenty Ewangelii św. Jan. W ubiegłą niedzielę słuchaliśmy o spotkaniu Jezusa z Samarytanką przy studni, w tę niedzielę usłyszymy o uzdrowieniu niewidomego od urodzenia, który został obłożony błotem przez Jezusa i posłany do sadzawki Siloam, by się obmył. A za tydzień usłyszymy o wskrzeszeniu Łazarza. Te Ewangelie są też o tyle niezwykłe, że każda z nich jest zarazem tematem wiodącym prefacji z danej niedzieli, czyli tej uroczystej modlitwy śpiewanej przed Modlitwą Eucharystyczną.

Skąd taka tematyka i takie wyróżnienie tych niedziel i taki dobór Ewangelii? Najkrócej mówiąc chodzi o… chrzest.

Otóż te trzy niedziele były kiedyś w tradycji Kościoła, ale i są dziś dla niektórych niedzielami, w których tzw. „wybrani”, czyli dorośli przygotowujący się do sakramentu chrztu w Wielką Sobotę, obchodzili tzw. „obrzęd skrutyniów”, czyli specjalnych modlitw, które mają przygotować dorosłych kandydatów do chrztu do owocnego przeżycia sakramentów wtajemniczenia. I teraz każda z tych Ewangelii w pewien sposób podprowadzała pod to źródło łaski, jakim jest chrzest.

Ks. Marek Suder | Archidiecezja Krakowska
ZOBACZ TAKŻE