STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DZIĘKCZYNNA PIELGRZYMKA DIECEZJI SIEDLECKIEJ DO KRAKOWA

Dziękczynna pielgrzymka diecezji siedleckiej do Krakowa

- Powierzmy Bogu cały Kościół siedlecki, by stawał się jeszcze bardziej święty i ofiarny dzięki męczeństwu swoich synów z Pratulina - mówił kard. Stanisław Dziwisz w  Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie podczas Pielgrzymki Diecezji Siedleckiej do Krakowa z okazji 200-lecia powstania diecezji siedleckiej.

Dziękczynna pielgrzymka diecezji siedleckiej do Krakowa

Kardynał przypomniał w homilii, że metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła umacniał i pielęgnował więzy Krakwa z diecezją siedleckiej, którą odwiedzał siedem razy, a jako papież nawiedził tę ziemię w w czerwcu 1999 roku.
– Waszą dzisiejszą obecność i modlitwę w Sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach możemy potraktować jako pewnego rodzaju rewizytę i gest wdzięczności z waszej strony za wzruszające i jakże serdeczne spotkanie ze świętym Papieżem na podlaskiej ziemi dziewiętnaście lat temu.

Hierarcha wspominał wielką serdeczność z jaką w 1999 roku diecezja siedlecka przyjęła Jana Pawła II. Przypomniał, że Ojciec św. mówił wtedy nie tylko o trzynastu męczennikach z Pratulina, którzy, broniąc świątyni, ponieśli śmierć, ale podkreślał także, że wszyscy jesteśmy wezwani do dawania świadectwa wiary.

W dalszych słowach homilii kard. Dziwisz przypomniał, że już niedługo będziemy przeżywali 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
– Jan Paweł II wniósł niepodważalny wkład w wyzwolenie nas z jarzma totalitarnej ideologii i systemu komunistycznego. Pozostawił on Kościołowi wielki skarbiec myśli i nauczania. Zostawił świadectwo służby i świętości. Do tego wielkiego dziedzictwa ducha będziemy zawsze sięgać. Będziemy je utrwalać i pogłębiać, by przekazać je następnym pokoleniom. To jest nasz przywilej i obowiązek. To jest również zadanie tutejszego Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, którego serce stanowi Sanktuarium świętego Papieża.

Na zakończenie homilii kardynał wezwał do modlitwy za diecezję siedlecką oraz za całą naszą ojczyznę.
– Powierzmy Bogu cały Kościół siedlecki, by stawał się jeszcze bardziej święty i ofiarny dzięki męczeństwu swoich synów z Pratulina. Niech ten Kościół, wyrosły i umocniony krwią męczenników, w kolejnych stuleciach głosi na waszej ziemi Ewangelię, przywracając ludziom nadzieję, prowadząc ich do Jezusa Chrystusa, jedynego Zbawiciela świata. Prośmy za naród polski, który w tym roku dziękuje Opatrzności za odzyskaną przed stu laty wolność i suwerenność.

Diecezja podlaska, dziś siedlecka powstała 200 lat temu, a 100 lat temu została wskrzeszona po kasacie przez carat. Rola i brzemię tej diecezji są szczególne, ponieważ stanowiła ona pole eksperymentów władzy carskiej wobec Kościoła, a także przez wieki borykała się z problemem prześladowań unitów.

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska

Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE