STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DZIEŃ POLONII RZYMSKIEJ W SANKTUARIUM DIVINO AMORE

Dzień Polonii Rzymskiej w Sanktuarium Divino Amore

– Tylko życie według Ewangelii jest pewną drogą do zbawienia – mówił abp Marek Jędraszewski w sanktuarium Matki Bożej Miłości – Divino Amore z okazji I Dnia Polonii Rzymskiej.




Komentując Ewangelię przeznaczoną na V Niedzielę Wielkanocną abp Marek Jędraszewski podkreślił, że „Chrystus jest drogą Ojca do ludzi”. – Bóg chce okazać swoją miłość do nas zsyłając Swojego Syna – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że przyjęcie zbawczej miłości Boga Ojca zależy od wiary człowieka, od przyjęcia Ewangelii i życia według niej.

Od początku Kościoła na drodze wiary każdemu chrześcijaninowi towarzyszy Matka Boża. W tym kontekście metropolita krakowski przypomniał historię sanktuarium Matki Bożej Miłości – Divino Amore, z którym związany jest kult XIII-wiecznego wizerunku Madonny z Dzieciątkiem Jezus, pierwotnie znajdującego się na jednej z baszt zamku. Maryja wskazuje nie tylko na Swojego Syna – Jezusa, ale przez Niego zwraca uwagę także na Boga Ojca, który poprzez Swojego Syna dał ludziom zbawienie. Duch Święty, którego na obrazie symbolizuje gołębica, wskazuje, że wszystko co pięknego i świętego dzieje się w Kościele dokonuje się Jego mocą. – Matka Bożej Miłości, przez którą nieustannie rozlewane są dary na ludzi, którzy w Niej szukają wsparcia, ratunku i miłości prawdziwie matczynej, opiekuńczej – mówił abp Marek Jędraszewski.

Przełomowym stało się wydarzenie z 1740 roku. Jakiś zabłąkany pielgrzym został otoczony sforą zdziczałych psów. Groziła mu nieuchronna śmierć. Gdy zobaczył wizerunek Divino Amore, zaczął wzywać wstawiennictwa Matki Bożej. Psy od razu się wycofały, a on wszystkim ludziom napotkanym w drodze do Rzymu zaczął głosić, jak bardzo wspomogła go Matka Najświętsza okazując Bożą miłość wobec jego zagrożonego życia. Później w tym miejscu wybudowano kościół, a po latach ukoronowano cudowny wizerunek Maryi. W czasie drugiej wojny światowej Rzymianie złożyli Matce Bożej trzy przyrzeczenia: jeśli miasto ocaleje, to wybudują Jej nowe sanktuarium, będą starali się o rozszerzenie dzieł miłosierdzia i o pogłębienie moralne swojego życia. Rzym został wyzwolony przez wojska alianckie. Dzieła miłosierdzia zaczęto intensywnie rozwijać, a w 1999 roku Jan Paweł II poświęcił nową świątynię przypominając wszystkim o wielkim dziele odnowy moralnej. – To dzieło ciągle jest aktualne, ciągle staje się dla nas wszystkich wyzwaniem – mówił metropolita krakowski.

Arcybiskup zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość jest okazją do dziękowania Panu Bogu za wolną ojczyznę. Zauważył, że ciągle jest jednak wiele wyzwań, by „żyć tak, jak Chrystus tego oczekuje”. – Tylko życie według Ewangelii jest pewną drogą do zbawienia – podkreślał.

Metropolita zwrócił uwagę na inicjatywę rodziców „Chrońmy dzieci”, „przed zalewem barbarzyństwa, które pod postacią seksualizacji dzieci chce wtargnąć do polskich szkół”. – Trzeba bronić tego, co jest święte, zwłaszcza w dzieciach, które Pan Jezus z taką miłością pragnął zawsze błogosławić – mówił abp Marek Jędraszewskie. – Przyszłość naszego narodu idzie przez rodzinę. Dobra przyszłość naznaczona chrześcijańską nadzieją ma szczególny rys troski o dzieci i jednoznacznego „nie” wobec wszelkich prób ich deprawacji – dodawał.

Z inicjatywą I Dnia Polonii Rzymskiej wyszła wspólnota duszpasterska zgromadzona przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie. Na zaproszenie do współorganizowania wydarzenia, z którym zwrócił się ks. Paweł Ptasznik, rektor kościoła i kapelan Polaków w diecezji rzymskiej, odpowiedziało pozytywnie 29 różnych instytucji polonijnych: Konsulat RP w Rzymie, wspólnoty duszpasterskie, szkoły polskie, stowarzyszenia oraz przedsiębiorstwa.

Głównymi celami Dnia Polonii Rzymskiej są: dziękczynienie Bogu za dar ojczyzny oraz modlitwa o jej pomyślność; spotkanie rodzin, integracja międzypokoleniowa Polonii włoskiej żyjącej w Rzymie oraz okolicach; współpraca oraz prezentacja różnych organizacji, stowarzyszeń, instytucji polonijnych, którym bliskie są wartości chrześcijańskie; promocja kultury Polonii włoskiej; w aspekcie historycznym podkreślenie roli Polonii włoskiej w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz udzielanej pomocy w najtrudniejszych chwilach dla kraju.

Msza św. z okazji Dnia Polonii Rzymskiej

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE