STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY LITURGICZNEJ

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej

170 osób z całej Polski wzięło udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej organizowanego przez krakowski Ruch Światło-Życie oraz Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej.

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej

Z racji na rosnące zainteresowanie wśród młodzieży z całej Polski, w tym roku konkurs po raz pierwszy organizowany był jako ogólnopolski. Jego tematem przewodnim była Liturgia Godzin. – Temat Liturgii Godzin, jako codziennej modlitwy ludu Bożego, wziął się z chęci popularyzacji tego sposobu modlitwy. Chcemy pomóc młodym ludziom ją odkryć. Tym, którzy formują się w różnych wspólnotach, umożliwić pogłębienie i jej lepsze zrozumienie, natomiast dla większości uczestników jest to pierwsze zetknięcie z tą modlitwą. Być może słyszeli, że jest coś takiego, jak Nieszpory, ale nie mają pojęcia, o co w nich chodzi – wyjaśniał dk. Szymon Kapłon, pomysłodawca konkursu.

VII edycja konkursu zgromadziła uczestników i ich opiekunów z 21 diecezji. Wojciech Malesa wraz z Kamilem Glinkiem przyjechali z Piotrkowa Trybunalskiego. – Informacja o konkursie dotarła do nas z Wydziału katechetycznego naszej kurii. Kamil od zawsze jest zainteresowany liturgią, więc tak naprawdę niewiele musiałem robić. Trochę odpytać, trochę przypilnować, żeby na pewno usiadł do materiału, ewentualnie wskazać, że jeszcze są braki. Bardzo samodzielnie to wszystko przygotował, więc moja rola ograniczała się do kontroli sumienności i przywiezienia go tutaj – powiedział katecheta.

– Miałem już styczność z Liturgią Godzin, czasem się nią modlę. Po konkursie na pewno będę robił to częściej. Konkurs był trudny, ale na pewno dużo mnie nauczył. Może właśnie w parafii uda nam się pomodlić Nieszporami – podzielił się Kamil.

Marcin i Michał z Archidiecezji Krakowskiej wyjaśnili, że z Liturgią Godzin zetknęli się na kursie ceremoniarza parafialnego oraz w trakcie formacji oazowej. Jest to dla nich dobry sposób modlitwy, dlatego postanowieniem pokonkursowym jest sumienne kontynuowanie tej praktyki.

Podczas rozdania nagród głos zabrali ks. dr Andrzej Kielian, dyrektor krakowskiego Wydziału katechetycznego oraz ks. Ryszard Gacek, prezes Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej”.

– Pamiętam taki obraz św. Jana Pawła II w katedrze na Wawelu, kiedy podczas pielgrzymki poprosił o brewiarz, lampkę oraz ciszę, by mógł w skupieniu odmówić Liturgię Godzin. Ten obraz papieża, który w katedrze odmawiał modlitwę Liturgii Godzin, jak każdego dnia jako kapłan, biskup, kardynał i papież, był dla mnie naprawdę przejmującym widokiem. Było to dla mnie, jako kleryka, najpiękniejsze świadectwo kapłana, który modlił się Liturgią Godzin. Zachęcam, by temat, do którego przygotowywaliście się w ramach tegorocznego konkursu liturgicznego, stał się waszą praktyką modlitwy. Liturgię Godzin odmawiają nie tylko kapłani, bracia zakonni i siostry zakonne, ale także świeccy. Bo ta modlitwa jest modlitwą w intencji całego Kościoła – zachęcał ks. Gacek.

Księża podziękowali także uczestnikom za trud włożony w przygotowania do konkursu oraz rodzicom, katechetom oraz kapłanom za towarzyszenie i pomoc młodzieży w poznawaniu liturgii.

Laureaci VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej:

Kategoria wiekowa – starsi:

  • I miejsce: Marceli Durasiewicz (diec. legnicka)
  • II miejsce: Jędrzej Miryński (diec. krakowska)
  • III miejsce: Maciej Leśniak (diec. rzeszowska)

Kategoria wiekowa – młodsi:

  • I miejsce: Antoni Zakrzewski (diec. krakowska)
  • II miejsce: Emilia Lichowicz (diec. opolska)
  • III miejsce: Maciej Oleszczuk (diec. zamojsko-lubaczowska)

P1390869

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE