STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / GALA ROZDANIA NAGRÓD W KONKURSACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ WYDZIAŁ KATECHETYCZNY KURII METROPOLITALNEJ W KRAKOWIE

Gala rozdania nagród w konkursach organizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Krakowie

– Im więcej będziecie poznawali Pana Boga przez Pismo Święte, ale także poprzez to, jak żyli pośród nas wspaniali święci ludzie, tym bardziej sami będziecie mądrzy, szczęśliwi i dobrzy – mówił abp Marek Jędraszewski do laureatów konkursów organizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Dziś w Sali Królewskiej Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbyła się gala rozdania nagród w konkursach organizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W ten sposób sfinalizowano Biblijny Konkurs Tematyczny „Z Dobrą Nowiną przez życie” dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego, XXXII Ogólnopolską Olimpiadę Teologii Katolickiej „Oblicza Miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła”, Konkurs wiedzy „Przez Maryję – Bogu samemu: bł. kard. Stefan Wyszyński”, Konkurs plastyczny „Dzieło to z Boga jest i dla Boga – bł. Matka Elżbieta Róża Czacka”.

Ks. Michał Kania, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie zwrócił uwagę, że w czasie ostatniego zebrania plenarnego polscy biskupi rozmawiali na temat katechezy w szkołach, co jest wyrazem troski o ważny wymiar wspólnota Kościoła. – Dzięki katechezie poznajemy nauczanie, poznajemy jeszcze bardziej Boga, staramy się odkrywać to, co piękne, co najbardziej szlachetne. Nauczanie religii ma pomóc uczniom w odkrywaniu prawdy o Bogu – mówił ks. Michał Kania dodając, że konkursy, w których nagrody dziś rozdano to „skarbiec mądrości chrześcijańskiej, dzięki któremu doświadczamy czegoś co przekracza, ale też daje spokój, daje zrozumienie, siłę i daje światło”. Dyrektor Wydziału Katechetycznego zaznaczył, że liczba osób biorących udział w konkursach pokazuje, że warto je organizować, poświęcać się czemuś dobremu i wymagać od siebie, by wzrastać w wierze.

Gratulując laureatom, Małopolska Kurator Oświaty zwróciła uwagę na trud, jaki uczniowie włożyli w poszerzanie wiedzy o czymś, „co jest ważne, co nas kształtuje ku dobru”. Barbara Nowak zaważyła, że dzisiejsza uroczystość odbywa się w sali, z której okna przemawiało trzech papieży. – Wiemy, że to było niezapomniane przeżycie, które kształtuje nas i zobowiązuje do tego, aby być dobrym – powiedziała kurator apelując do nauczycieli i wychowawców, aby kształtowali młodzież ku dobru.

Abp Marek Jędraszewski zapytał dzieci, na co teraz czekają. W odpowiedzi usłyszał, że na wakacje. Po czym dopytywał, jakie powinny być. Zaznaczył, że aby były „fajne” i „bezpieczne”, jak mówiły dzieci, powinny być z Panem Bogiem i dobrymi ludźmi. Na wakacje „wspaniałe i piękne, ze słońcem i uśmiechami na twarzy” metropolita krakowski wszystkim pobłogosławił. – Im więcej będziecie poznawali Pana Boga przez Pismo Święte, ale także poprzez to, jak żyli pośród nas wspaniali święci ludzie, tym bardziej sami będziecie mądrzy, szczęśliwi i dobrzy – podkreślił arcybiskup.

Na koniec delegacja ze szkoły św. Rodziny z ks. Stanisławem Czernikiem przekazała metropolicie ikonę.

W czasie uroczystości ks. kanonik Mateusz Rys, proboszcz parafii św. Sebastiana w Wieliczce, otrzymał Złoty Medal Jana Pawła za Zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej za długoletnią pracę katechetyczną.