STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „JEST DLA MNIE DRUGIM DOMEM”. 60. URODZINY KRAKOWSKIEJ „BECZKI”

„Jest dla mnie drugim domem”. 60. urodziny krakowskiej „Beczki”

Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Beczka” istnieje już sześćdziesiąt lat. Z tej okazji 6 października odbyło się przyjęcie urodzinowe, łączące pokolenia „beczkowiczów”, którzy licznie odpowiedzieli na zaproszenie. Zapytaliśmy więc, czym dla nich jest ta wspólnota.




Świętowanie rozpoczęto od uroczystej Mszy św., której przewodniczył Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów, o. Łukasz Wiśniewski OP. Obecni byli na niej również poprzedni duszpasterze.

Po Eucharystii przyszedł czas na wspólne świętowanie jubileuszu. Okolicznościowy tort pokroili duszpasterze „Beczki” – o. Paweł Szylak OP oraz o. Maciej Chanaka OP. Kilka słów powiedział także jeden z jej pierwszych opiekunów, o. Jan Andrzej Kłoczowski OP.

Na zgromadzonych gości czekało wiele atrakcji, które pozwalały sięgnąć do wspomnień, związanych z początkami duszpasterstwa. „Beczkowy kącik wspomnień”, kawiarenka, ścianka zdjęciowa, a także księga pamiątkowa, do której mogli wpisać się przybyli goście – to niektóre z nich.

Przy tej okazji zapytaliśmy osoby, które tworzyły i nadal tworzą tę dominikańską wspólnotę studentów, skąd się o niej dowiedzieli, a przede wszystkim, czym dla nich jest i co im dała.

„Beczka” to fundament wiary

– O „Beczce” dowiedziałam się z dominikańskich kanałów na YouTube, jeszcze będąc w liceum. Myślałam o tym, że jest to fajne miejsce, ale na tamten moment w ogóle nie planowałam iść na studia do Krakowa, ale jakoś tak to, takim Bożym przypadkiem, zdarzyło się, że jednak wylądowałam tu na studiach i dzięki temu trafiłam do „Beczki”. Jest ona dla mnie po prostu domem w Krakowie i dała mi taki porządny fundament wiary i też to, że mogę po prostu w drugim człowieku odkrywać Pana Boga i to jest dla mnie niezwykłe. Dała mi mapę i kompas do tego, żeby iść z wiarą dalej w życie oraz głosić też innym i być dla innych świadkiem Chrystusa – odpowiada Lidia, jedna z koordynatorek uroczystości rocznicowych.

Podobnego zdania są Gabrysia i Alicja – pierwsza z nich w „Beczce” od dwóch lat, druga od roku. Zapytane o to, czym jest dla nich duszpasterstwo, jednogłośnie stwierdziły: „»Beczka« jest dla mnie drugim domem, miejscem, gdzie zawsze mogę przyjść i porozmawiać”.

„Beczka” łączy na całe życie

Od sześćdziesięciu lat „Beczka” sprzyja powstawaniu przyjaźni, ale i łączy ludzi na całe życie. Tak jak Barbarę i Tadeusza Ostrowskich, małżeństwo od czterdziestu czterech lat. Ona dowiedziała się o duszpasterstwie od koleżanek, które były w nim wcześniej i sama dołączyła w 1972 r. On podczas spowiedzi otrzymał od o. Tomasza Pawłowskiego OP, założyciela „Beczki”, propozycję dołączenia, którą przyjął. Było to w roku 1979.

Czym jest dla nich wspólnota, która ich połączyła? – To jest niesamowite przeżycie, takie autentyczne spotkanie z Bogiem, dotykanie Boga w różny sposób. Wspominamy wyjazdy i Msze św. z o. Tomaszem, które pomagały zacieśniać relacje z innymi „beczkowiczami”. Przenosi się to na długą przyjaźń z tymi, z którymi się to przeżywało — mówią.

Obecnie należą do grupy, która wyszła z „Beczki” – duszpasterstwa absolwentów „Dwójka”. Jak mówi pani Barbara „jest to grupa druga po rodzinie”. Niezmiennie od wielu lat co miesiąc spotykają się w swoich domach. Ich dzieci, które śladem rodziców też należały do „Beczki” i również tam znalazły swoje drugie połówki, założyły „Młodą Dwójkę”, kontynuując rodzinną tradycja. Trwa ona już od trzech pokoleń, bo są tam także ich wnuki. W ich rodzinie duszpasterstwo odegrało więc szczególną rolę.

„Beczka” kształtuje powołanie

O. Paweł Szylak OP, duszpasterz „Beczki” jest z nią związany od momentu święceń, czyli od dziewięciu lat.

Zawdzięcza jej to, jakim jest kapłanem. – To jest dla mnie z jednej strony główne zajęcie, ale z drugiej ja to odkrywam jako swego rodzaju pasję. Takie „powołanie w powołaniu”. „Beczka” mi niesamowicie dużo dała, ukształtowała mnie jako księdza, moje kapłaństwo. Odkrywam to w „Beczce” i przez „Beczkę” i w tej przestrzeni duszpasterstwa akademickiego, więc w takiej codzienności jest też dla mnie ważnym miejscem. Ja stąd bardzo dużo czerpię. Z jednej strony dużo się daje, ale myślę, że niewspółmiernie więcej otrzymuję — podkreśla.

Uroczyste urodziny to tylko jeden z wielu elementów zaplanowanych z okazji świętowania jubileuszu Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka”. Już 7.10 rozpoczynają się rekolekcje na dobry początek „Jak kochać?”, które poprowadzą poprzedni duszpasterze: o. Adam Szustak OP, o. Marek Rojszyk OP i o. Maciej Roszkowski OP. O kolejnych wydarzeniach można natomiast przeczytać na stronie: https://b60.dominikanie.pl/.

60. urodziny Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego "Beczka" 06.10.2024 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE