STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / JEZUS MIŁOSIERNY Z AFGANISTANU

Jezus Miłosierny z Afganistanu

W niedzielę - 1 maja – biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz przekazał na ręce ks. Zbigniewa Bielasa obraz Pana Jezusa Miłosiernego z Afganistanu dla Bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Uroczystość miała miejsce w Kaplicy Klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w czasie Mszy świętej o godz. 7 transmitowanej przez TVP. Po Eucharystii obraz został przeniesiony do Bazyliki Bożego Miłosierdzia i został ustawiony pod Aktem zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.
Obraz Pana Jezusa Miłosiernego, został namalowany przez polskich żołnierzy służących na misji w mieście Jalalabad w Afganistanie. W trakcie redukcji baz wojskowych, poprzez Kabul obraz trafił do bazy lotniczej Bagram, gdzie w 2017 roku w polskim kontyngencie wojskowym oddano do użytku i poświęcono nową kaplicę pod wezwaniem miłosierdzia Bożego. Wizerunek Jezusa miłosiernego znalazł tam swoje miejsce w prezbiterium.

Często kapelani spotykali modlących się przed nim żołnierzy zwłaszcza w Godzinie Miłosierdzia. W związku z zakończeniem misji NATO w Afganistanie w maju 2021 roku wyposażenie kaplicy było sukcesywnie przekazywane do kraju. Gabaryty obrazu sprawiły, że z początku nie był brany pod uwagę jego powrót do Polski. Dzięki zaangażowaniu kapelana ostatniej zmiany, ks. por. Błażeja Woszczka, a także płk Jarosława Staszczaka oraz jego żołnierzy logistyków na czele ze st. chor. szt. Wojciechem Fudali udało się wysłać obraz do kraju sojuszniczym transportem lotniczym.

Przez Wrocław, Opole i Lubelszczyznę, dzięki ofiarnej pomocy por. lek. Miłosza Hazuki obraz trafił do Krakowa i 1 maja 2022 roku został przekazany do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przez biskupa polowego Wiesława Lechowicza oraz kapelana ostatniej zmiany PKW Afganistan.

Jest on świadectwem wiary polskich żołnierzy oraz kultu Bożego miłosierdzia, który z tego miejsca rozprzestrzenił się po całym świecie i dotarł nawet do Afganistanu. – Cieszymy się, że w roku przygotowań do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu trafia do nas ten niezwykły dar. Patrząc na ten obraz i modląc się o pokój na Ukrainie i na wszystkich kontynentach chcemy powtarzać, że Miłosierdzie jest nadzieją dla świata – mówi ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Małgorzata Pabis | Rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
ZOBACZ TAKŻE