STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / JUBILEUSZOWE WARSZTATY MUZYKI GOSPEL

Jubileuszowe warsztaty muzyki gospel

W dniach 11-21 października w Krakowie odbędzie się 13. edycja Festiwalu 7xGospel. Jego szczególnym elementem będzie jubileuszowa, 20. odsłona Warsztatów Gospel.

Jubileuszowe warsztaty muzyki gospel

Pierwsze Krakowskie Warsztaty Gospel odbyły się 1999 r. i były wówczas jedynym wydarzeniem w Polsce poświęconym muzyce gospel. Doprowadziły do powstania pierwszego w Polsce chóru zajmującego się tym gatunkiem muzyki chrześcijańskiej – Kraków Gospel Choir – oraz zapoczątkowały popularyzację muzyki gospel w całym kraju.

– W czasie tych 20 lat trwania festiwalu działy się i piękne i niełatwe rzeczy, na przykład odwołano nam na salę przewidzianą na koncert czy nie dostaliśmy grantu. Jednak zawsze w takich przypadkach po zaufaniu Bogu, pojawiały się wręcz niezwykłe rozwiązania. To właśnie chcemy przypominać – by mieć świadomość, że Bóg nie zapomina o tych, którzy się do Niego zwracają – mówi Karolina Styczeń, współorganizatorka Festiwalu 7xGospel. Stąd też hasło wydarzenia „Czy pamiętasz?”.

Tegoroczne warsztaty poprowadzą wybitni artyści i instruktorzy muzyki gospel. Wśród szkolących znaleźli się m.in. Ruth Waldron, Peter Francis oraz Peter Steinvig, a także Maria Pabisiak, Ela Ekiert, Gabriela Gąsior, Adam Kosewski czy Łukasz Kubica.

Jak zawsze chętni mogą wziąć udział w wydarzeniu w różnej formie. Do wyboru będą mają różnorodne warsztaty chóralne, zajęcia dla rodziców z dziećmi, najmłodszych, mężczyzn czy seniorów, a także warsztaty śpiewu a capella czy konsultacje dla dyrygentów. W programie Festiwalu 7xGospel znajdują się również koncerty polskich i zagranicznych wykonawców.

– Nie mamy żadnych ograniczeń wiekowo-talentowych. Nie trzeba znać języka angielskiego ani umieć śpiewać z nut. Muzyka gospel przenosi uniwersalne wartości i ma niezwykle pozytywny przekaz. Cały czas mówi o nadziei i nieważne czy się ją śpiewa czy się jej słucha, porusza ona serce człowieka do zaufania Bogu i wielbienia Go, co prowadzi do wyjątkowej jedności między ludźmi, którzy wcześniej mogli się nawet nie znać – zachęca do udziału w wydarzeniu Karolina Styczeń.

Festiwal zwieńczy koncert w kinie Kijów.Centrum, podczas którego wystąpią uczestnicy jubileuszowych warsztatów.

Festiwal 7xGospel organizuje krakowskie Stowarzyszenie Gospel, które oprócz niego realizuje także projekt Republika Gospel, prowadzi kilka krakowskich chórów gospelowych oraz organizuje w stolicy Małopolski oraz wielu innych miastach warsztaty gospelowe. Szczegółowe informacje, plan tegorocznego festiwalu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są pod adresem www.7xgospel.com.pl.

 

KAI, luk / Kraków
Fot. www.7xgospel.com.pl

ZOBACZ TAKŻE