STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KOŚCIÓŁ GRECKOKATOLICKI NA WĘGRZECH I SŁOWACJI POPIERA METROPOLITĘ KRAKOWSKIEGO

Kościół greckokatolicki na Węgrzech i Słowacji popiera metropolitę krakowskiego

– W związku z falą krytyki, która jest prezentowana w mediach przeciwko arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu, Metropolicie Krakowskiemu, za jego krytyczne słowa o nowych ideologiach, my, hierarchowie Kościołów greckokatolickich Węgier i Słowacji, również wyrażamy nasze poparcie. (...) jednoczymy się w modlitwie z wami i całym Kościołem katolickim w Polsce – napisał w liście do abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolita preszowski abp Ján Babjak SJ.

Kościół greckokatolicki na Węgrzech i Słowacji popiera metropolitę krakowskiego

 

Wspólne oświadczenie hierarchów Kościoła greckokatolickiego Węgier i Słowacji popierające Abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Rodzina jest podstawową komórką społeczeństwa i narodu. W niej się formuje i wyrasta każdy człowiek. Dlatego wzywamy wszystkich ludzi dobrej woli, aby nie dali się zwieść różnymi  ideologicznymi nurtami, które wprowadzają dziś  zamieszanie  i chaos oraz tworzą nową formę totalitaryzmu, który zakłóca antropologiczny i socjalny fundament rodziny i zagraża wolności religijnej.

Wartości wypływające nie tylko z chrześcijańskich przekonań, ale przede wszystkim z prawa naturalnego, zostają zastąpione jakimś nowym rodzajem konstrukcji społecznych i zmuszają nas do  wyboru jakiegokolwiek sposobu życia, uznając go za równy, a przede wszystkim moralnie identyczny z tym, który my uważamy za tradycyjny. Każdego, kto się z tą nową mentalnością nie zgadza, uważa się za zacofanego. Szanujemy wszystkich ludzi, a także fakt, że każdy może wybrać własną drogę. Jednocześnie jednak prosimy o poszanowanie wartości prawa naturalnego, które każdy człowiek może odkryć w świetle rozumu. Dlatego jako hierarchowie Kościoła greckokatolickiego na Węgrzech i Słowacji, którzy dbają o zdrowy rozwój naszych dzieci i przyszłość naszych rodzin, przyłączamy się do oświadczenia Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Miłość chrześcijańska nie zamyka oczu na prawdę. Dlatego jesteśmy zobowiązani wezwać wszystkich, a zwłaszcza politycznych przedstawicieli naszych krajów, do odrzucenia  tej ukrytej albo jawnej, a zwłaszcza agresywnej propagandy nowych teorii i tendencji antropologicznie sprzecznych z prawem naturalnym oraz chaosu wywołanego ideologią gender oraz do starań w celu poprawy warunków w pełni wartościowego życia rodzinnego.

 

Prešov-Hajdńdorog, 18 sierpnia 2019 roku

 

Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE