STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KRAKOWSCY TRYNITARZE PRZYGOTOWUJĄ ŚWIĄTECZNE PACZKI DLA WIĘŹNIÓW

Krakowscy trynitarze przygotowują świąteczne paczki dla więźniów

Kapelania Więzienna Ojców Trynitarzy przygotowuje około 300 świątecznych paczek dla osadzonych z dwóch krakowskich zakładów penitencjarnych.

Krakowscy trynitarze przygotowują świąteczne paczki dla więźniów

Krakowscy trynitarze już tradycyjnie przygotowują świąteczne upominki dla osadzonych w areszcie śledczym przy ul. Montelupich i zakładzie karnym w Nowej Hucie, gdzie posługują jako kapelani więzienni.

Zakonnicy zwracają uwagę, że w tym roku mogliśmy lepiej wyobrazić sobie jak wygląda codzienność człowieka trwale odosobnionego, pozbawionego możliwości spotkania z bliskimi, czy nawet zwykłego spaceru. – Przymusowe rozstania, nieraz dramatyczne, bez pożegnania, stały się udziałem wielu. Wiemy teraz więcej o tym, jak boli samotność, czym jest depresja i osłabienie prawdziwych, nie wirtualnych relacji. Poznaliśmy niejednokrotnie smak bezczynności zawodowej, dojmujące poczucie braku własnej sprawczości, odcięcie od ulubionych zajęć i miejsc powodowało, że życie traciło blask – zauważają trynitarze.

Od wielu lat kapelani więzienni przygotowują dla osadzonych kobiet i mężczyzn skromne upominki – zestawy żywności, które wraz z opłatkiem i życzeniami błogosławionych świąt dostarczają przed Wigilią Bożego Narodzenia do każdej celi w dwóch krakowskich więzieniach. W tym roku święta także w aresztach i zakładach karnych są o wiele trudniejsze niż zwykle, bo osadzeni ze względu na epidemię nie mają widzeń, przepustek, czy bezpośredniego kontaktu z księdzem.

– Wiemy, że Pan Bóg pisze prosto po krzywych liniach. Wzrost zakażeń śmiercionośnym wirusem wywołał więc istną epidemię pomagania, dzielenia się, wsparcia okazywanego chorym, lekarzom, seniorom. Wierzymy, że każdy szczery odruch serca, każde dostrzeżenie potrzeb bliźniego w trudnej sytuacji, każda ofiarność przyniesie obfity i trwały owoc pokoju. Żadne dobro nie zostanie zmarnowane – podkreślają zakonnicy.

Na zakup kawy, herbaty, słodyczy do 300 paczek potrzeba około 15 000 zł.

Ofiary na ten cel można kierować na konto:
24 1240 1444 1111 0010 5914 3528
Dom Zakonny Zakonu Przenajświętszej Trójcy
ul. Łanowa 1, 30-725 Kraków
Tytuł wpłaty: święta w więzieniu

Zakon Trójcy Przenajświętszej został założony w 1193 r. przez św. Jana z Mathy i św. Feliksa de Valois w celu wykupu niewolników chrześcijańskich z rąk muzułmanów podczas wypraw krzyżowych. Obecnie trynitarze głównie sprawują duszpasterstwo więźniów, ale także opiekują się osobami chorymi i uzależnionymi. Na ziemie polskie trynitarianie zostali sprowadzeni za czasów Jana III Sobieskiego w okresie wojen tureckich. W czasach rozbiorów zakon został skasowany, ale jego restytucja nastąpiła w 1986 r. Obecnie jedyny dom zakonny w Polsce znajduje się w Krakowie przy ul. Łanowej. Dziś zadaniem trynitarzy jest „wykupywanie” ludzi z rozmaitych rodzajów niewoli – zewnętrznej i wewnętrznej, również uzależnień od alkoholu, narkotyków, Internetu itp.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE