STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KS. MIECZYSŁAW NIEPSUJ KANONIKIEM KAPITUŁY PAPIESKIEJ BAZYLIKI SANTA MARIA MAGGIORE W RZYMIE

Ks. Mieczysław Niepsuj kanonikiem kapituły papieskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie

W niedzielę 24 listopada, w czasie jutrzni, archiprezbiter Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie kard. Stanisław Ryłko dokonał instalacji ks. prałata Mieczysława Niepsuja jako kanonika kapituły tej papieskiej bazyliki.

Po odczytaniu bulli papieskiej z nominacją, ksiądz prałat Mieczysław Niepsuj złożył wyznanie wiary. Kard. Stanisław Ryłko nałożył na głowę kapłana biret kanonicki i poprosił o złożenie podpisów na przygotowanych na tę okoliczność dokumentach. Jutrzni przewodniczył wikariusz archiprezbitera bazyliki abp Piero Marini, przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych i mistrz ceremonii papieskich w latach 1987-2007.

Nowy kanonik po raz pierwszy zasiadł w stalli absydy bazyliki liberiańskiej, będącej najstarszym zachodnim sanktuarium maryjnym. Abp Piero Marini przewodniczył następnie uroczystej Mszy św. pontyfikalnej, w której uczestniczyli kanonicy kapituły i zaproszeni goście. Obecnej na uroczystości delegacji z Kustodii Ziemi Świętej, na zakończenie Mszy św., archiprezbiter bazyliki przekazał cząstkę relikwii żłóbka, przechowywanych pod ołtarzem papieskim tejże bazyliki.

Ks. prałat Mieczysław Niepsuj jest aktualnie drugim Polakiem i drugim prezbiterem archidiecezji krakowskiej będącym kanonikiem kapituły bazyliki Santa Maria Maggiore. Pierwszym, od 1990 roku, jest ks. infułat Michał Jagosz.

Ks. Bartosz Wronikowski