STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KURS CEREMONIARZA PARAFIALNEGO

Kurs Ceremoniarza Parafialnego

Prawie setka uczestników Kursu Ceremoniarza Parafialnego bierze udział w warsztatach liturgicznych w domu rekolekcyjnym kapucynów w Tenczynie. Przez cały tydzień pod okiem cierpliwych animatorów, nabierają biegłości w posługiwaniu się Mszałem Rzymskim, Liturgią Godzin, ćwiczą musztrę w kościele, omawiają czytania biblijne, uczą się śpiewu, układania modlitwy wiernych, wzorowej celebry. W czasie wolnym rozgrywają mecze, oglądają filmy i chodzą na piesze wycieczki, ale przede wszystkim kilka razy dziennie modlą się wspólnie i uczą umiejętności kochania swoich współbraci - uczestników warsztatów.

Kurs Ceremoniarza Parafialnego

Przyszli młodzi eksperci od wszystkich celebracji, oprócz wykładów i ćwiczeń, mieli okazję posłuchania ks. dra Pawła Barana, Ceremoniarza Archidiecezjalnego i prefekta krakowskiego seminarium, który opowiadał o przygotowywaniu wzorcowych dla Kościoła liturgii papieskich oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. To, co go na początku uderzyło w Wiecznym Mieście, to wysoki poziom profesjonalizmu i setki osób zaangażowanych w przygotowanie każdego detalu, począwszy od ustawień krzeseł, przez rodzaj i kolor kwiatów, na śpiewie kończąc. Za każdą posługę podczas Mszy papieskiej odpowiada osobny ceremoniarz, w liturgiach nie ma miejsca na pośpiech, wszystko przebiega płynnie.

Ks. dr Paweł Baran wspominał panującą w wśród papieskich ceremoniarzy wielką życzliwość w stosunku do współpracowników. Każde spotkanie z Mistrzem Papieskich Ceremonii Liturgicznych ks. prał. Guido Marinim, rozpoczynało się modlitwą i wprowadzeniem do próby. Wszyscy mieli świadomość, że w liturgii przez znaki widzialne urzeczywistnia się uświęcenie człowieka. Temu służy piękno śpiewu, bielizny kielichowej, szat, to również powinno przyświecać każdemu przyszłemu ceremoniarzowi.

Kolejnym gościem warsztatów w ramach Kursu Ceremoniarza Parafialnego był ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ, od 2002 r. odpowiedzialny za liturgie papieskie w Polsce. Opowiadał o przygotowaniach tekstów do jednorazowych ksiąg używanych podczas szczególnie uroczystych celebracji jak Msze św. z udziałem Ojca Świętego, beatyfikacje, Światowe Dni Młodzieży. Zwracał uwagę na spójność znaków i miejsc w liturgii i nie stosowanie niewłaściwych ozdób odciągających uwagę od tego, co dzieje się na ołtarzu i ambonie.

Za wzorowe, zdaniem uczestników, przygotowanie i koordynowanie warsztatów odpowiada organizator Kursu Ceremoniarza Parafialnego i Archidiecezjalny Duszpasterz Służby Liturgicznej, ks. Ryszard Kilanowicz. On również wygłasza słowo do uczestników podczas codziennych Mszy św. i Jutrzni.

 

Rafał Szwarc
Fot. Rafał Szwarc, ks. dr Paweł Baran, ks. Ryszard Kilanowicz

Galeria

ZOBACZ TAKŻE