STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MIĘDZYPOKOLENIOWY ŻONKILOWY MARSZ NADZIEI

Międzypokoleniowy Żonkilowy Marsz Nadziei

- Pokazujecie, że można być młodym i być razem z samotnymi, cierpiącymi także często starszymi osobami. To jest cudowny projekt życiowy. Tego wam z całego serca gratuluję - mówił do młodych wolontariuszy „Pól Nadziei” abp Marek Jędraszewski, witając na Franciszkańskiej 3 Żonkilowy Marsz Nadziei.

Międzypokoleniowy Żonkilowy Marsz Nadziei

Prezes krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza Jolanta Stokłosa wyraziła wielką radość z rozpoczętej dzisiaj kolejnej edycji akcji „Pola Nadziei”.
– To jest akcja, która może radośnie wygląda w ramach kwitnienia żonkili, ale ma uświadomić wszystkim ludziom, że są tacy, którzy potrzebują waszej troski, waszej opieki – mówiła prezes. Poprosiła także metropolitę krakowskiego o błogosławieństwo dla kolejnej edycji „Pól Nadziei”.

Arcybiskup Marek Jędraszewski zaznaczył, że ”Pola Nadziei” zaczynają się w tym roku w szczególnym dniu. Otóż dokładnie 60 lat temu, 28 września 1958 roku ks. Karol Wojtyła przyjmował na Wawelu święcenia biskupie – był pierwszym biskupem konsekrowanym dla Krakowa po wojnie. Metropolita przypomniał, że biskup Wojtyła zawsze miał wielką wrażliwość na potrzeby chorych, cierpiących i samotnych osób.
– To właśnie z tej jego wrażliwości zrodził się wspaniały ruch pomocy hospicyjnej, której patronowała błogosławiona Hanna Chrzanowska, jedna z najbliższych jego współpracowników, wytyczająca tę drogę i ukazująca konieczność wrażliwości na drugiego człowieka – często zapomnianego, samotnego, żyjącego wtedy w bardzo trudnych warunkach.(…) Ona uczyła ludzi: księży, zakonników, zakonnice, świeckich, kleryków odwagi szukania ludzi potrzebujących i pomagania im na tyle, na ile można im pomóc.

Zwracając się do młodzieży, arcybiskup Jędraszewski wyznał, że jest szczęśliwy, kiedy patrzy na nich, młodych, którzy w tym pięknym młodzieńczym wieku chcą pielęgnować i rozwijać wrażliwość na drugiego człowieka i że w trosce o tego człowieka znajdują także radość swojego młodzieńczego wieku.
– Pokazujecie, że można być młodym i być razem z samotnymi, cierpiącymi, także często starszymi osobami. To jest cudowny projekt życiowy. Tego wam z całego serca gratuluję, dziękując i Panu Bogu i wam i waszym wychowawcom, że jest w was taka piękna, wspaniała, prawdziwie humanistyczna tradycja i że ona ma swoje głębokie korzenie związane z osobą św. Jana Pawła II a także bł. Hanny Chrzanowskiej.

Po spotkaniu na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, które zakończyło Żonkilowy Marsz Nadziei miało miejsce uroczyste sadzenie żonkilowych cebulek na Plantach Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej, będące symbolicznym rozpoczęciem XXII edycji akcji.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza istnieje od 1981 roku i od początku zajmowało się organizowaniem opieki dla chorych oraz sukcesywnym wcielaniem w życie idei budowy domu hospicyjnego, który otwarto w 1996 roku. Hospicjum św. Łazarza oprócz oddziału stacjonarnego (40 miejsc), posiada także Hospicjum Domowe, gdzie obejmuje opieką terminalnie chorych przebywających w domach. W ramach Hospicjum św. Łazarza jest także prowadzona, Poradnia Obrzęku Limfatycznego, Pomoc Psychologiczna, Zespół Wsparcia Osieroconych, Poradnia Medycyny Paliatywnej oraz Klub dra Jana Deszcza dla osób samotnych, wdów, wdowców oraz konsultacje z medycyny paliatywnej dla lekarzy.

„Pola Nadziei” to akcja organizowana przez Hospicjum św. Łazarza po raz 22 i po raz trzeci z rzędu abp Marek Jędraszewski objął akcję swym honorowym patronatem a rok temu po raz pierwszy w historii  krakowskiej kurii na jej dziedzińcu posadził żonkile. Celem akcji jest zebranie funduszy na utrzymanie hospicjum oraz uwrażliwienie społeczeństwa na człowieka terminalnie chorego. Symbolem „Pól Nadziei” jest żonkil – międzynarodowy symbol nadziei.

FOTORELACJA

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska

Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Żonkilowy Marsz Nadziei | Abp Marek Jędraszewski, 28.09.2018

 

ZOBACZ TAKŻE