STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MISYJNY SYNOD DZIECI JUŻ W SOBOTĘ

Misyjny Synod Dzieci już w sobotę

„Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem” - pod takim hasłem w sobotę 28 października w krakowskich Łagiewnikach odbędzie się Misyjny Synod Dzieci. Udział w wydarzeniu, które połączy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia z Sanktuarium św. Jana Pawła II, zapowiedziało dotychczas ponad 1200 uczestników z całej Archidiecezji Krakowskiej.
Ewangelizacja, zabawa, konkursy, misje, kuchnie świata, modlitwa i Eucharystia — to wszystko i wiele więcej czeka na uczestników Misyjnego Synodu Dzieci, którzy w najbliższą sobotę pojawią się w krakowskich Łagiewnikach. Zaproszenie Wydziału Misyjnego kierowane jest głównie do najmłodszych, grup szkolnych, parafialnych, ale też rodziców z dziećmi. – Zauważamy, że to właśnie dzieci wyrażają największe zainteresowanie misjami i angażują się w ruchach z nimi związanymi. Ciekawi ich to, jak żyją ich rówieśnicy w różnych zakątkach świata, a więc także i w krajach misyjnych. W ten sposób — poprzez poznawanie drugiego człowieka — otwierają swoje serca na działanie Jezusa — wyjaśnia jedna z organizatorek wydarzenia, s. Bożena Najbar.

W ramach przygotowania do lepszego przeżycia sobotniego spotkania powstały m.in. Misyjne Karnety, które porozsyłano do parafii. Pojedyncze egzemplarze można było też zamówić bezpośrednio w Wydziale Misyjnym. – W sumie do najmłodszych z archidiecezji i 2 grupy, które włączają się w nasze obchody, trafiło 10 tys. takich karnetów. Każde dziecko otrzymało Misyjny Karnet, aby popracować nad swoim sercem i ofiarować owoce tej pracy w formie podarunków duchowych dla misji podczas Eucharystii na synodzie — mówi s. Bożena.

Treści, które zawarte są w materiałach przygotowujących do wydarzenia, posłużą też uczestnikom w sobotę w Łagiewnikach podczas konkursu wiedzy misyjnej. „Mam talent!”, konkurs filmowy i plastyczny — to pozostałe propozycje, w których można było spróbować swoich sił. – W samym konkursie plastycznym wpłynęło do nas 250 prac. Patrząc na nie, łza kręci się w oku, bo widać, że mali artyści naprawdę włożyli w swoje dzieła całe serca. Wykorzystano najróżniejsze i bardzo czasochłonne techniki. Poza tym temat brzmiał: „O czym marzą dzieci w krajach misyjnych”, więc autorzy musieli najpierw poznać realia, w jakich żyją ich rówieśnicy w różnych zakątkach świata i to ich zaangażowanie widać w pracach, które do nas dotarły — dzieli się klawerianka.

Kulminacją tych wszystkich działań będzie Misyjny Synod Dzieci. Dotychczas swój udział zadeklarowało aż 1200 uczestników. Od godz. 8.00 do godz. 15.00 w strefach: Zabawy, Ewangelii, Misjonarzy, Konkursów, Ciszy, Eucharystii, Synodu, Mam Talent! Targu pod Palmą, Baśni, Kuchni Misyjnej — pomiędzy Sanktuarium św. Jana Pawła II a Sanktuarium Bożego Miłosierdzia — prowadzone będą warsztaty. W każdym z punktów uczestnicy zdobywać będą „Sprawności Misyjne” z nagrodami. Po podsumowaniu punktów z wszystkich etapów organizatorzy wyłonią zwycięzców. Na laureata lub laureatkę pierwszego miejsca czekają 2 bilety na lot balonem widokowym nad Krakowem. S. Bożena Najbar podkreśla, że niezdecydowani wciąż mogą się zapisać i wziąć udział w spotkaniu w krakowskich Łagiewnikach. Formularz rejestracyjny dostępny jest tutaj.

Centralnym punktem sobotnich wydarzeń będzie Eucharystia w Bazylice Bożego Miłosierdzia o godz. 13.15 pod przewodnictwem bp. Roberta Chrząszcz.

Misyjny Synod Dzieci patronatem honorowym objął metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, a list do uczestników — w imieniu Ojca Świętego Franciszka — skierował asesor do spraw ogólnych watykańskiego Sekretariatu Stanu, ks. prałat Roberto Campisi. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE