STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MUZEUM DOM RODZINNY JANA PAWŁA II W WADOWICACH ZAPREZENTUJE NIEEKSPONOWANY JESZCZE PUBLICZNIE DOKUMENT

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach zaprezentuje nieeksponowany jeszcze publicznie dokument

W Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach zostanie po raz pierwszy publicznie zaprezentowany Akt potwierdzający wybór kard. Karola Wojtyły na urząd papieża, przechowywany na co dzień w watykańskim Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych. To jedna z atrakcji przygotowanych z okazji 40. rocznicy wyboru papieża z Wadowic na Stolicę św. Piotra.

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach zaprezentuje nieeksponowany jeszcze publicznie dokument

Uroczystości w Wadowicach odbędą się 17 października. Z okazji jubileuszu papieskie muzeum przygotowało wystawę, na której prezentowane będą wyjątkowe pamiątki związane z wydarzeniami 1978 r. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje nieznany szerzej i nigdy publicznie nie eksponowany Akt potwierdzający wybór kard. Karola Wojtyły na urząd papieża, przechowywany na co dzień w watykańskim Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych. Ten niezwykły dokument zaprezentuje ks. dr Krzysztof Marcjanowicz, ceremoniarz papieski.

Jak poinformowała Anna Czajkowska-Sałapat, główna specjalistka ds. programowych, w wadowickim muzeum będzie można też zobaczyć osobisty kalendarz z notatkami kard. Wojtyły, który miał on ze sobą w czasie konklawe. Kalendarz do tej pory udostępniany był do celów naukowych w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Opowie o nim dyrektor Archiwum ks. prof. Jacek Urban.

Cenne dokumenty z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, będące odzwierciedleniem nastrojów panujących w Polsce w październiku 1978 r., omówi Rafał Dyrcz, naczelnik Archiwum IPN w Krakowie.

Częścią wystawy będzie także galowy mundur Gwardii Szwajcarskiej podarowany Muzeum przez Christofa Grafa, komendanta tej formacji.

Przed budynkiem Muzeum odsłonięta i poświęcona zostanie makieta przedstawiająca dom rodzinny papieża z Wadowic oraz jego parafialny kościół. Autorem rzeźby jest Karol Badyna, profesor krakowskiej ASP. Wadowickie uroczystości uświetni chór Pueri Cantores Sancti Joseph z Krakowa.

Następnie z placu przed Bazyliką Ofiarowania NMP wyruszy procesja różańcowa do kościoła św. Piotra w Wadowicach, gdzie pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego odbędzie się Msza św. dziękczynna za wybór św. Jana Pawła II.

W skład ekspozycji stałej w domu rodzinnym papieża wchodzą pamiątki ściśle związane z wydarzeniami z października 1978 r. Można zobaczyć m.in. pierwszą papieską sutannę Jana Pawła II, w której pozdrowił wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra tuż po wyborze. Zwiedzający mogą przyjrzeć się także kamykowi z Przełęczy Południowej pod Mount Everestem, podarowanemu papieżowi przez Wandę Rutkiewicz. Polska himalaistka, jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, zdobyła szczyt najwyższej góry świata 16 października 1978 r. W czasie spotkania z Janem Pawłem II usłyszała od niego: Dobry Bóg sprawił, że jednego dnia oboje zaszliśmy tak wysoko.

KAI, md / Wadowice

 

Szczegóły dotyczące obchodów 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na papieża, w Jego domu rodzinnym w Wadowicach:
https://diecezja.pl/wydarzenia/13776/

 

ZOBACZ TAKŻE