STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / NOC MUZEÓW – OBRAZ WITA STWOSZA W MUZEUM ARCHIDIECEZJALNYM

Noc Muzeów – obraz Wita Stwosza w Muzeum Archidiecezjalnym

Już w najbliższy piątek, 13 maja, czeka nas tegoroczna edycja Nocy Muzeów, w trakcie której Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie zaprasza na niezwykłe spotkanie z mniej znaną stroną twórczości jednego z wybitnych przedstawicieli późnego gotyku, związanego z Krakowem.
Wczesne prace Wita Stwosza (1447/1448-1533) – bo to o nim mowa – nie są znane. Do Krakowa przybył w 1477 roku z Norymbergi już jako dojrzały artysta, by podjąć się wykonania retabulum ołtarza głównego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ukończone w 1489 roku dzieło było największą w Europie nastawą ołtarzową i przyniosło artyście sławę.

W Polsce, Wit Stwosz znany jest przede wszystkim właśnie ze względu na swoje prace rzeźbiarskie. Oprócz wspomnianego już Ołtarza Mariackiego wykonał także kamienny Krucyfiks (ok. 1491) do Kościoła Mariackiego, nagrobki Kazimierza Jagiellończyka w katedrze wawelskiej (1492), biskupa Piotra z Bnina w katedrze we Włocławku (1493-94) oraz arcybiskupa Zbigniewa Oleśnickiego w katedrze w Gnieźnie (1495), a także odlaną w brązie płytę Kallimacha (Filipa Buonaccorsi) u dominikanów w Krakowie (1496-1500).

Nie wszyscy jednak wiedzą, że Wit Stwosz zajmował się także grafiką i malarstwem.

W 1496 roku, jako uznany rzeźbiarz wrócił do Norymbergi, gdzie po różnych perypetiach został skazany za fałszowanie weksli i musiał uciekać z miasta. To wtedy zaczął tworzyć dzieła malarskie.

W latach 1503–1505 Stwosz wykonał polichromię skrzydeł poliptyku w Münnerstadt z legendą św. Kiliana. Na podstawie analogii artyście została przypisana nastawa ołtarzowa benedyktyńskiego opactwa św. Magnusa (St. Mang) w Füssen, dziś zachowana w stanie rozproszonym.

Jedną z kwater tego ołtarza był obraz „Święty Augustyn w celi”, który w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów zostanie zaprezentowany w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.

Obraz pochodzi z prywatnej kolekcji i będzie pokazywany publicznie w Polsce po raz drugi. Wcześniej można było go zobaczyć w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

W dniu 13 maja Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie będzie czynne w godz. 19:00-24:00. Ostatnie wejście na ekspozycję o 23:15.

ZOBACZ TAKŻE