STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / OBCHODY 99. ROCZNICY URODZIN KAROLA WOJTYŁY W WADOWICACH

Obchody 99. rocznicy urodzin Karola Wojtyły w Wadowicach

Zjazd szkół Jana Pawła II, koncert „Decalouge” i urodzinowy tort zaplanowano w Wadowicach z okazji 99. rocznicy urodzin polskiego papieża. Uroczystości odbędą się w sobotę 18 maja.

Obchody 99. rocznicy urodzin Karola Wojtyły w Wadowicach

W sobotę młodzież ze szkół i placówek noszących imię św. Jana Pawła II przyjedzie do rodzinnego miasta swojego patrona już 19. raz. Mszę św. odprawi dla nich wieloletni sekretarz papieża z Wadowic kard. Stanisław Dziwisz.

Po Eucharystii na maszt na rynku wciągnięta zostanie flaga papieska. – Będzie to symboliczne zapoczątkowanie przygotowań do przypadającej w 2020 roku 100. urodzin papieża Polaka – zapowiada szefowa działu promocji magistratu w Wadowicach Małgorzata Targosz-Storch.

Uczestnicy zlotu skosztują urodzinowego tortu i wezmą udział w biesiadzie wadowickiej, którą przygotowały członkinie kół gospodyń wiejskich.

W Polsce jest ponad 1,5 tys. szkół i placówek wychowawczych, których patronem jest św. Jan Paweł II. Co roku z okazji urodzin papieża przyjeżdża do Wadowic prawie 800 uczniów.

Wieloletnią tradycją świętowania papieskich urodzin w Wadowicach jest koncert połączonych orkiestr strażackich, które występują na miejskim rynku. W tym roku odbędzie się on pod hasłem: “Strażacy Janowi Pawłowi II w hołdzie”.

Największym wydarzeniem tegorocznego świętowania będzie widowisko muzyczne “Decalogue”, które odbędzie się wieczorem. – Łączy ono nie tylko artystów z całego świata, ale również różne gatunki i style muzyczne. Inspiracją do stworzenia wszystkich kompozycji było 10 Przykazań oraz nauczanie Jana Pawła II – poinformowała Magdalena Maślona z Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, które wraz z samorządem rodzinnego miasta papieża jest organizatorem imprezy.

Wystąpią m.in. Levi Sakala, Mietek Szcześniak, Andrzej Lampert, Marcin Spenner i Piotr Łukaszewski, o. Stan Fortuna, Józef Skrzek, Darek Malejonek, Marcin Pospieszalski, Adeb Chamoun Trio, Jan Trebunia-Tutka, a także Orkiestra Filharmonii Śląskiej i Polski Chór Kameralny pod batutą Jana Łukaszewskiego.

Projekt “Decalogue” powstał we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem “Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, które wspiera działania prześladowanych chrześcijan, m.in. w Syrii, Sudanie, w Libanie i Iraku.

 

KAI

ZOBACZ TAKŻE