STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY LITURGICZNEJ

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Liturgicznej

Już po raz siódmy Stowarzyszenie „Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej” wraz z Naukowym Kołem Teologicznym Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej organizują Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Liturgicznej przeznaczony dla uczniów szkół średnich i podstawowych.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Liturgicznej

Z racji na rosnące zainteresowanie wśród młodzieży z całej Polski, w tym roku konkurs po raz pierwszy jest organizowany jako ogólnopolski. Został objęty patronatem Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopat Polski.

Organizacja konkursu opiera się na współpracy z księżmi, katechetami i świeckimi animatorami, którzy zgłaszając się poprzez specjalny formularz umożliwiają udział w pierwszym etapie konkursu swoim podopiecznym. Również każdy uczeń bez opiekuna naukowego może sam zgłosić się do konkursu jako uczestnik indywidualny.

W tym toku tematyka koncentrować się będzie na Liturgii Godzin. Problem Codziennej Modlitwy Ludu Bożego, istotny dla świadomego celebrowania liturgii i osobistego przeżywania własnej wiary omówiony będzie m. in. w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego, Ogólne Wprowadzenie do Liturgii Godzin, teksty Benedykta XVI oraz Thomasa Mertona.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy może być przeprowadzony w dwóch terminach: 30 listopada (sobota) w parafiach oraz 2 grudnia (poniedziałek) w szkołach. Wszyscy młodzi pasjonaci liturgii, którzy uzyskają awans do finału zaproszeni będą 7 marca 2019 r. (sobota) w mury Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, znajdującego się przy ulicy Podzamcze 8, gdzie poza zmaganiami naukowymi czeka ich także spotkanie z klerykami oraz poczęstunek. Dla najlepszych przewidziane są atrakcyjne nagrody takie jak tablety, czytniki książek elektronicznych, dyski zewnętrzne. 

– Ufamy, że dzieło to przyczyni się do doskonalenia formacji liturgicznej i intelektualnej uczestników, rozpalenia w sercach młodych ludzi zachwytu nad Bogiem żyjącym w liturgii, a także do wzrostu powołań kapłańskich, szczególnie z naszej Archidiecezji. Dlatego gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy – podkreślają organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej.

Wszelkie informacje, regulamin, literatura, przykładowe zadania, materiały promocyjne i formularz zgłoszeniowy dostępne na stronie: konkursliturgiczny.pl.

ZOBACZ TAKŻE