STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / OTWARCIE GALERII SZTUKI ARS – BONUM PRZY KOŚCIELE NA OS. KALINOWYM

Otwarcie Galerii Sztuki Ars – Bonum przy kościele na os. Kalinowym

Galerię Sztuki Ars – Bonum otwarto w podziemiach kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie na os. Kalinowym. Zainaugurowała ją wystawa ikon Jerzego Janusa.

W piątek wieczorem odbył się wernisaż wystawy ikon Jerzego Janusa w podziemiach kościoła św. Józefa w Krakowie – Nowej Hucie. Był to równocześnie pierwszy dzień oficjalnego funkcjonowania w tym miejscu Galerii Sztuki Ars – Bonum.

– Chrześcijanie to ludzie, którzy chodzą mocno po ziemi, ale oczy mają zwrócone ku niebu. Chcieliśmy, aby ta przestrzeń, którą stworzyliśmy, ukierunkowywała na Boga – mówił w czasie otwarcia galerii proboszcz ks. Adam Podbiera. Wyraził nadzieję, że dzięki kontemplacji ikon można doświadczyć przedsionków nieba. – Wszystkim chodzącym twardo po ziemi, zatroskanym, zabieganym potrzeba czasu i przestrzeni, aby móc pooddychać Panem Bogiem – dodawał proboszcz. Podkreślił, że galeria Ars – Bonum nie będzie muzeum, ale „żywym spotkaniem z pięknem, dobrem, ze sztuką”.

Wykład „Ikona – okno na rzeczywistość Boga” wygłosił o. Eugeniusz Grzywacz SP. – Kontakt z Bogiem jest ważny dla Pana Boga i dla nas. Dlatego potrzebuje pośredników – Matki Bożej, aniołów – aby się z nami kontaktować. Ale potrzebuje także ikony, która jest również rodzajem pośrednictwa kontaktu między nami tu i teraz a Panem Bogiem – mówił pijar.

Jerzy Janus, którego ikony pokazano jako pierwsze w galerii Ars – Bonum, zwraca uwagę na światło, które ujawnia się dużą ilością użytego złota, a także sposobem malowania „od ciemności ku jasności”, która ma kulminację w elementach cielesnych, czyli dłoniach i twarzy. – Światło na ikonie nie pochodzi z zewnątrz. Postaci na ikonie nie są oświetlane. Światło emanuje z tych osób. One są źródłem światła, ale nie same w sobie – to efekt przebóstwienia. Malowanie ikony jest malowaniem tego przebóstwienia, czyli światła – wyjaśniał Jerzy Janus.

Wystawa ikon Jerzego Janusa w Galerii Sztuki Ars – Bonum będzie dostępna przez najbliższy miesiąc – do 7 listopada.