STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / POKAZ FILMU O PRACY EGZORCYSTÓW „UWOLNIJ MNIE”

Pokaz filmu o pracy egzorcystów „Uwolnij mnie”

Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Uwolnij mnie” Federici Di Giacomo odbył się w piątek w krakowskim kinie Kijów Centrum. Włoski obraz o pracy egzorcystów wejdzie na ekrany polskich kin studyjnych 19 października.

Pokaz filmu o pracy egzorcystów „Uwolnij mnie”

Film przedstawia codzienną pracę włoskich egzorcystów, a przede wszystkim ojca Cataldo Migliazzo, i ich świeckich pomocników z osobami dręczonymi duchowo. Opiera się na historiach konkretnych osób opętanych i posługujących w ten sposób na Sycylii kapłanów.

Krakowskiej publiczności film zaprezentowali goście: Michał Kondrat – wieloletni asystent egzorcysty oraz autor filmów o podobnej tematyce oraz dr Mariusz Błochowiak – wydawca Miesięcznika Egzorcysta.

– W filmie możemy zobaczyć pracę egzorcystów od kuchni. Reżyserka wraz z operatorem towarzyszyli im dwa lata w niemal w każdej sytuacji, nie mieli praktycznie żadnych ograniczeń – mówi Michał Kondrat. – Kamera jest z nimi, kiedy odbierają telefon, kiedy przychodzą do nich ludzie w sprawach dotyczących egzorcyzmów i nie tylko. To wyróżnia ten film. Dzięki temu, będziemy mogli zobaczyć jak wygląda taka praca na południu Włoch – dodaje.

W dyskusji, która wywiązała się po seansie widzowie pytali nie tylko o kulisy powstawania filmu, ale także o same praktyki egzorcyzmów. Widzowie zastanawiali się, na ile taka sama posługa podobna jest w Polsce i w innych kręgach kulturowych. Świadectwem swojej pomocy egzorcyście podzielił się reżyser filmów o podobnej tematyce – Michał Kondrat. – Moment uwolnienia był dla mnie zawsze bardzo wzruszający. Osobie uwalnianej zmienia się nawet wyraz twarzy i widać działanie Boga. Miłość i miłosierdzie tam widoczne pobudza wiarę i zachęca by taką posługę kontynuować – stwierdził Kondrat.

Kolejne pokazy przedpremierowa planowane są w Kielcach i Warszawie. Film reżyserki Federici Di Giacomo otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu w konkursie „Horyzonty” na festiwalu w Wenecji oraz nagrodę dla najlepszego filmu i reżyserię Włoskiej Akademii Filmów Dokumentalnych.

 

KAI, eko / Kraków

ZOBACZ TAKŻE