STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / POKONAĆ TRUDNOŚCI TO OTWORZYĆ SIĘ NA DARY DUCHA ŚWIĘTEGO. BIERZMOWANIE W PARAFII MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY W KRAKOWIE-BIELANACH

Pokonać trudności to otworzyć się na dary Ducha Świętego. Bierzmowanie w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Bielanach

– Każdy kto jest ochrzczony, a już zwłaszcza bierzmowany, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że będzie się musiał dla Chrystusa narażać. Ale z drugiej strony jego życie będzie piękne, szlachetne i wspaniałe. – mówił arcybiskup Marek Jędraszewski podczas bierzmowania w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Bielanach.

Pokonać trudności to otworzyć się na dary Ducha Świętego. Bierzmowanie w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Bielanach

Metropolitę Krakowskiego przywitał proboszcz parafii, ks. Kazimierz Wodniak, który zwrócił uwagę na to, że jest to pierwsza Msza św. z bierzmowaniem młodzieży, odbywająca się w tej świątyni.

W swoim słowie skierowanym do zebranych, arcybiskup nawiązał do Ewangelii św. Jana, w której ludzie zastanawiali się kim jest Jezus. Wskazał na postawę Piotra, który wielokrotnie wyznawał, że Chrystus jest Synem Boga. Metropolita podkreślił, że należy powtarzać za Piotrem wyznanie „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego”.

Arcybiskup stwierdził, że współcześnie usiłuje się podważać wszelkie autorytety, głosząc skrajny indywidualizm, który często przeradza się w egoizm. Przypomniał, że kandydaci do bierzmowania wyrazili swą chęć mężnego wyznawania wiary.
– Konsekwencją jest to, by żyć tak jak Pan Jezus nauczał. To znaczy kochać najpierw Pana Boga, ze wszystkich sił, całą swoją duszą i osobowością.

Metropolita podkreślił, że bez względu na głoszony współcześnie egoizm trzeba w życiu realizować również przykazanie miłości bliźniego.
– Jednoznaczne opowiedzenie się za Jezusem nie jest łatwe i aby pokonać te trudności, należy otwierać się na dary Ducha Świętego. – dodał.

Metropolita podkreślił, że dar mądrości i rozumu pozwala uznać Chrystusa za przewodnika życia. Przypomniał, że Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy powstał jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II. Zamach na życie Ojca Świętego wynikał z tego, że jednoznacznie głosił on prawdę o Chrystusie. Każdy chrześcijanin musi pamiętać o tym, że będzie musiał się narażać dla Jezusa. Aby realizować Jego posłannictwo i żyć zgodnie z przykazaniem miłości Boga i bliźniego, należy otworzyć się na dar pobożności. Dar bojaźni bożej sprawia, że chrześcijanin się nie boi, ponieważ pamięta, że jest z nim Chrystus.

Arcybiskup zwrócił uwagę na krzyże zawieszone na piersiach młodych ludzi. Są one znakiem miłości Boga, która czeka na jednoznaczną odpowiedź ze strony człowieka.
– Otwórzcie się na te dary Ducha Świętego, które zaraz otrzymacie. Idźcie przez świat przekonani co do tego, że jeśli będziecie z Chrystusem zawsze i wszędzie to zawsze i wszędzie będziecie zwyciężać. – zakończył.

Proboszcz parafii podziękował arcybiskupowi za udzielenie sakramentu bierzmowania zebranej młodzieży. Podkreślił, że w parafii codziennie odmawia się Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Wspomniał wizytę Jana Pawła II w Krakowie-Bielanach, która miała miejsce 17 sierpnia 2002 roku. Poprosił wtedy Ojca Świętego o pobłogosławienie koronki, papież spełnił tę prośbę. Proboszcz zapewnił, że ta modlitwa jest i nadal będzie odmawiana w intencji Ojca Świętego, biskupów, kapłanów i cały Kościół.

FOTORELACJA

Justyna Tyrka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Bierzmowanie na Bielanach | Abp Marek Jędraszewski, 6.04.2019

ZOBACZ TAKŻE