STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / POMOC DLA UKRAINY TRWA

Pomoc dla Ukrainy trwa

Z Punktu Socjalnego Caritas w Brzegach wyjechały dziś 4 busy i 4 samochody osobowe pełne darów dla Ukrainy: śpiworów, koców, leków, środków opatrunkowych, żywności. Jeszcze dziś wyruszy tir, który – mamy nadzieję – dotrze do Kijowa. Zaczynają też przychodzić osoby indywidualne z prośbą o pomoc: żywność i odzież. Nie zabrały ze sobą zbyt wiele, uciekając w pośpiechu z Ukrainy. Wczoraj wieczorem przy wsparciu Straży Pożarnej z Wieliczki zapakowaliśmy i wysłaliśmy na dworzec do Krakowa samochód z żywnością potrzebną w Punkcie Pomocy Uchodźcom.

W biurze Caritas telefony kilka osób odbiera telefony od 7 rano do wieczora, potem koordynatorka bierze telefon ze sobą do domu.  Wczoraj, gdy do Przemyśla pociąg z uchodźcami dotarł o 23.00, koordynatorka kwaterowała ich do 3 nad ranem. Siostry w nocy przyjmowały matki z dziećmi do swoich domów zakonnych. W akcję pomocy włączyły się parafie, zakony, Akcja Katolicka, Ruch Światło-Życie…

W bazie wolnych noclegów jest 2100 miejsc. 400 uchodźców jest już rozlokowanych. – Chętnych do przyjęcia uchodźców wpisujemy w bazę noclegową. Notujemy liczbę osób, które zgłaszający może przyjąć, czy jest możliwość wyżywienia w tym miejscu, czy trzeba wyżywienie zapewnić. Najważniejszy jest dokładny adres i telefon kontaktowy – tłumaczy koordynatorka ds. pomocy uchodźcom Monika Buzała.

Do kontaktu w sprawie przyjęcia uchodźców z Ukrainy, przekazania darów, wolontariatu, potrzeby pomocy, prosimy zgłaszać na adres e-mail: ukraina@diecezja.pl. Całodobowy kontakt z Caritas Archidiecezji Krakowskiej jest możliwy pod numerami telefonu +48 780 604 584 oraz  +48575035647.

Specjalną ofertę pomocy psychologicznej dla uchodźców przygotowuje Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach. – Mając na uwadze tragiczną sytuację wojny w Ukrainie chcemy wypracowany potencjał skierować na pomoc wszystkim doświadczającym skutków wojny, zwłaszcza pragniemy wesprzeć uchodźców mierzących się z niewyobrażalnymi kryzysami – mówi Sylwia Michalec-Jękot, Dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach. Całodobową pomoc psychologiczną od przyszłego tygodnia świadczyć będą studenci pod opieką ekspertów z UJ, UPJP2 i KUL.

W magazynie Caritas na Brzegach od początku zbiórki – podobnie jak w biurze Caritas – trwa praca od rana do wieczora. Zaangażowani wolontariusze to harcerze z 45 KDH drużyny Rybałtki, Trampy oraz 7 KD Wędrowniczki Wataha, szczep Puszcza z Niepołomic oraz wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas,  strażacy z Wieliczki, aspiranci ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Bardzo prosimy do żadnego z punktów nie przynosić używanej odzieży – mamy jej już za dużo. Prosimy przede wszystkim o bandaże, opatrunki, podstawowe leki, zwłaszcza przeciwbólowe, latarki, baterie. Bardzo przydałby się agregat prądotwórczy.

Pełna lista potrzebnych rzeczy:

– koce,

– śpiwory,

– karimaty, łóżka polowe,

– ręczniki,

– pościel,

– materiały opatrunkowe, nici chirurgiczne, podstawowe leki – głównie przeciwbólowe,

– leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla niemowląt i małych dzieci, termometry dla dzieci,

– latarki, baterie,

– wodę pitną,

– żywność długoterminową,

– żywność dla niemowląt i małych dzieci,

– ubranka dla niemowląt i małych dzieci, pampersy,

– środki higieniczne, środki czystości, dezodoranty, jednorazowe maszynki do golenia, pomadki ochronne do ust.

Dary przyjmują placówki Caritas:

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego, ul. Żywiecka 16, 30-427 Kraków

pn – czw 8.00 – 17.00, pt – sb 8.00 – 12.00.

Punkt Socjalny im. bł. Edmunda Bojanowskiego, Brzegi 255, 32-002 Węgrzce Wielkie,

pn – pt, godz. 7.00:00-20:00.

Biuro Caritas Archidiecezji Krakowskiej

ul. M. Ossowskiego 5, 30-656 Kraków

codziennie w  godz. 7.00 – 19.00.

Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie

osiedle Zgody 18, 31-951 Kraków – całodobowo

Prosimy również o zgłaszanie możliwości transportu i przestrzeni magazynowej.

Poszukujemy wolontariuszy-tłumaczy języków: rosyjskiego, ukraińskiego i angielskiego.

W Środę Popielcową odbywają się przy wszystkich świątyniach w Archidiecezji Krakowskiej zbiórki środków pieniężnych na pomoc humanitarną oraz dla uchodźców z Ukrainy.

Środki finansowe na pomoc uchodźcom prosimy przekazywać na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej:

Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, nr 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001
z dopiskiem: Uchodźcy – Ukraina.