STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / POTRZEBA GESTÓW, NIE SŁÓW

Potrzeba gestów, nie słów

Za naszą wschodnią granicą trwa wojna, w której giną niewinni ludzie. Polacy otwierają swoje serca i niosą pomoc Ukraińcom na różne sposoby. W Archidiecezji Krakowskiej działania koordynuje Caritas.Jeszcze tydzień nikt z nas nie spodziewał się, że wojna w Europie w XXI wieku jest możliwym scenariuszem. Rzeczywistość szybko pokazała swoje okrutne oblicze. W Ukrainie trwają regularne walki, a giną w nich również cywile, także najmłodsi. Setki tysięcy, uciekając przed zagrożeniem, szukają schronienia w naszym kraju. – Musimy ich po prostu przyjąć jako tych, którzy z dnia na dzień, z godziny na godzinę niemal stracili dobytek swojego życia, którzy mają zbombardowane mieszkania, nie mają nawet dokąd wrócić – mówi metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. – Pomoc musi być bardzo konkretna – podkreśla.

Działania pomocowe w naszej Archidiecezji Krakowskiej koordynuje Caritas, która prowadzi zbiórkę rzeczową i finansową. Dary można przekazywać w wyznaczonych punktach. Jednym z nich jest Punkt Socjalny im. bł. Edmunda Bojanowskiego w podkrakowskich Brzegach. – Najbardziej pożądane są w tej chwili są artykuły medyczne, czyli opaski uciskowe, bandaże, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci oraz dorosłych, strzykawki, a także igły. Także żywność, ale zaznaczam tu, że chodzi o tę o długim terminie przydatności do spożycia – tłumaczy Krzysztof Kania, kierownik punktu, dodając, że odzew jest ogromny. Angażują się firmy, szkoły, parafie oraz osoby indywidualne, które podkreślają, że w obecnej sytuacji liczą się przede wszystkim gesty, nie słowa.

W puntach Caritas Archidiecezji Krakowskiej licznie posługują wolontariusze, którzy na różne sposoby włączają się w konieczne prace. Są to zarówno ludzie młodzi, jak i ci w sile wieku. Jednym z nich jest Franek, który pochodzi ze Strumian.

Zapytany o to, dlaczego zdecydował się zgłosić, odpowiada, że to postawa oczywista. On sam zna ludzi, którzy pochodzą z Ukrainy, dlatego tym bardziej czuje, że tak trzeba.  – Oni są teraz w najgorszej sytuacji swojego życia. Trzeba pomagać, żeby nas kiedyś takie coś nie spotkało i wtedy nikt nam nie pomoże – tłumaczy.

Wolontariusze wspomagają też prace w głównej siedzibie krakowskiej Caritas. Chęć włączenia się w to dzieło wyraziły m.in. Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej oraz Duszpasterstwo Akademickie, działające przy kolegiacie św. Anny. S. Lidia, koordynatorka Centrum Wolontariatu mówi, że telefon w ich biurze nie milknie. – Mamy także dużo zgłoszeń do przyjęcia uchodźców w swoim własnym domu – podkreśla.

Mimo dużej mobilizacji każda para rąk się przyda. – Nasz magazyn jest pełny. Jeśli więc ktoś miałby przestrzeń magazynową to jesteśmy zainteresowani. Potrzebujemy ludzi, którzy mogliby włączyć się w transport. Poszukujemy też wolontariuszy, którzy znają język ukraiński i rosyjski – apeluje ks. Tomasz Stec, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej. – Fala zła rozlewa się w sposób nie do opisania, ale tam, gdzie wzmógł się grzech to jeszcze bardziej rozlewa się łaska i miłość. I właśnie tego doświadczamy. Nie tylko w Krakowie, ale w całej Polsce i na świecie. Ta fala dobra jest naprawdę olbrzymia i to pokazuje też niezwykłą wrażliwość ludzkich serc. To jest też nasza walka przeciw agresorowi – mówi ks. Stec.

Dary wysyłane są obecnie głównie na granicę i do strefy przygranicznej. Pomoc dotarła już też m.in. do Lwowa. Zbiórkę Caritas Archidiecezji Krakowskiej można wspomóc rzeczowo, przekazując dary do wyznaczonych punktów lub finansowo, wykonując przelew. Dodatkowo w Środę Popielcową oraz w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu przed kościołami archidiecezji odbędzie się zbiórka funduszy na rzecz uchodźców z Ukrainy.

_____

Potrzebne artykuły to:

– koce,

– śpiwory,

– karimaty,

– ręczniki,

– pościel,

– materiały opatrunkowe, nici chirurgiczne,

– wodę pitną,

– żywność długoterminową,

– środki higieniczne, środki czystości, pampersy.

Prosimy o nieprzekazywanie ubrań i innych rzeczy poza wymienionymi.

Dary przyjmują placówki Caritas:

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego, ul. Żywiecka 16, 30-427 Kraków

pn – czw 8.00 – 17.00, pt – sb 8.00 – 12.00.

Punkt Socjalny im. bł. Edmunda Bojanowskiego, Brzegi 255, 32-002 Węgrzce Wielkie

pn – pt, godz. 7.00:00-15:00.

Biuro Caritas Archidiecezji Krakowskiej, ul. M. Ossowskiego 5, 30-656 Kraków

pn – pt, godz. 7.00 – 15.30.

Prosimy również o zgłaszanie możliwości transportu i przestrzeni magazynowej, jak również chęci dołączenia do wolontariatu na adres mailowy: ukraina@diecezja.pl lub telefonicznie:  +48 780 604 584.

Środki finansowe prosimy przekazywać na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej:

Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, nr 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001 z dopiskiem: Uchodźcy – Ukraina.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

 

ZOBACZ TAKŻE