STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PROGRAM WYDARZEŃ UPAMIĘTNIAJĄCYCH 25. ROCZNICĄ PIELGRZYMKI ŚW. JANA PAWŁA II DO ZAKOPANEGO

Program wydarzeń upamiętniających 25. rocznicą pielgrzymki św. Jana Pawła II do Zakopanego

Program wydarzeń związanych z 25. rocznicą pielgrzymki św. Jana Pawła II do Zakopanego zaprezentowano w Centrum Szkoleniowo-Formacyjnym Księżówka podczas konferencji prasowej.

W Centrum Szkoleniowo-Formacyjnym Księżówka organizatorzy jubileuszu 25-lecia pielgrzymki św. Jana Pawła II do Zakopanego zaprezentowali dziś program wydarzeń.

W najbliższy piątek, 3 czerwca o godz. 11.00 w Księżówce odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta, podczas której wręczone zostaną nagrody burmistrza Zakopanego, a wykład wygłosi ks. dr hab. Robert Nęcek. Tego samego dnia, o godz. 17.00 w Zakopiańskim Centrum Kultury Rodzimej w Willi Czerwony Dwór otwarta zostanie wystawa plenerowa „Błogosławione Chwile. Zakopane 6-7 czerwca 1997. Wystawa fotografii Pawła Murzyna”.

W sobotę, 4 czerwca o godz. 10.00 spod Wielkiej Krokwi wystartuje I Bieg Papieski, a o godz. 11.00 ruszy gra miejska „Śladami Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem” (karty do udziału w grze można pobrać ze strony www.zakopane.pl). Zarówno bieg, jak i gra zakończą się w Księżówce, gdzie będzie można zobaczyć wystawę „Co ja z Wami mam. Duszpasterstwo turystyczne ks. Karola Wojtyły”. Na ekspozycji dostępne są narty, ubrania, kajak czy pędzle do golenia przyszłego papieża.

W dniach 4-6 czerwca w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego włączyć się będzie można w kiermasz dzieł sztuki zakopiańskich artystów – aukcję charytatywną na budowę hospicjum dziennego w Zakopanem.

W niedzielę, 5 czerwca, przewidziany jest Zakopiański Dzień Rodziny. – Na Dolnej Równi Krupowej, razem z Ojcem Świętym Janem Pawłem II realizujemy hasło „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Przepłyniemy kajakiem Czarną Hańczę, zjedziemy na nartach z tatrzańskich szczytów, przebiegniemy po bieszczadzkich połoninach oraz rozgrzejemy się na boisku piłkarskim – informowała wiceburmistrz Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica wskazując głównie na atrakcje dla dzieci: wyścig rowerowy dla najmłodszych, 10-cio bój z Decathlonem, warsztaty survivalowe i ceramiczne, zagadki i zabawy edukacyjne dotyczące zdrowia oraz piknik z Członkami i Sympatykami Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W trakcie pikniku rozstrzygnięte zostaną konkursy „Cool-turalny Człowiek” oraz „Wszyscy razem”, a o oprawę muzyczną zadbają uczniowie zakopiańskich szkół podstawowych, zespoły „Budorze”, „KLIMAT” oraz „Mała Armia Janosika”.

W niedzielę wieczorem na Dolnej Równi Krupowej zaplanowana jest Opera Góralska „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” autorstwa Franciszka Łojasa-Kośli. Zagrają i zaśpiewają artyści z całego Podhala, a zwieńczeniem wydarzenia będzie zapalenie symbolicznej watry.

Zaplanowane wydarzenia religijne przybliżył na konferencji ks. Dziekan Bogusław Filipiak, kustosz Sanktuarium Świętej Rodziny w Zakopanem. W piątek, 3 czerwca o godz. 14.00 w Kościele Świętego Krzyża w Zakopanem kard. Stanisław Dziwisz będzie sprawował Eucharystię w ramach Dekanalnego Dnia Chorych. O godz. 19:30 na Dolnej Równi Krupowej odbędzie się natomiast koncert Golec uOrkiestra „Sursum Corda. W Górę Serca. Górale w hołdzie Janowi Pawłowi II”.

W sobotę 4 czerwca o godz. 7.00 wyruszy 25. Pielgrzymka dziękczynna za dar Jana Pawła II z Krzeptówek do Ludźmierza, którą zakończy na miejscu uroczysta Eucharystia o godz. 18.00. W niedzielę do Ludźmierza z kolei pielgrzymować będą strażacy z całej Małopolski. Spodziewanych jest 300 wozów bojowych i 200 motocykli.

Kluczowym punktem obchodów będzie poniedziałkowa Eucharystia sprawowana o godz. 18.00 pod Wielką Krokwią z udziałem Episkopatu Polski. Mszy św. przewodniczył będzie abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Starosta Tatrzański Piotr Bąk poinformował o licznej reprezentacji na liturgii samorządowców, na wzór obecności górali przed 25 laty, którzy złożyli hołd Ojcu Świętemu. Organizatorzy spodziewają się ok. 10 tys. wiernych, którzy zgromadzą się na terenie Wielkiej Krokwi. Dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta Zakopane, w trakcie nabożeństwa o oprawę zadbają połączone kapele góralskie, które nawiążą tradycją do wydarzeń mających miejsce podczas papieskiej pielgrzymki w 1997 r.

7 czerwca w Kościele Świętej Rodziny w Zakopanem o godz. 7.00 odbędzie się uroczysta Eucharystia, z udziałem Episkopatu Polski, upamiętniająca spotkanie Jana Pawła II w 1997 r. z dziećmi pierwszokomunijnymi w murach tego kościoła.

Podczas pielgrzymki do Polski w 1997 roku Jan Paweł II odwiedził Zakopane. U podnóża Wielkiej Krokwi celebrował Mszę św., w trakcie której hołd Ojcu Świętemu złożyli górale. Z tej okazji Archidiecezja Krakowska, we współpracy z miastem Zakopane oraz powiatem tatrzańskim, przygotowuje uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Centralne obchody odbędą się w dniach od 3 do 6 czerwca 2022 roku w Zakopanem – zwieńczy je Msza św. pod Wielką Krokwią z udziałem Episkopatu Polski, który w tych dniach będzie obradował w Księżówce.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej z tej okazji przygotowało m.in. serię „Aż po… Tatry!” – wspomnienia tych, którzy współtworzyli to niezwykłe wydarzenie oraz przeprowadziło akcję społeczną #NieWstydzęSięKrzyża.

Fot. Paweł Murzyn