STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PROPOZYCJA DLA WYTRWAŁYCH Z PASJĄ DO LITURGII. RUSZAJĄ ZAPISY DO SZKOŁY CEREMONIARZA PARAFIALNEGO 2023/2024

Propozycja dla wytrwałych z pasją do liturgii. Ruszają zapisy do Szkoły Ceremoniarza Parafialnego 2023/2024

- To nie jest tylko krzyżyk na piersi. To zdecydowanie więcej. To posługa parafii, Kościołowi i Bogu w jeszcze pełniejszy sposób — mówi ceremoniarz Michał, tegoroczny absolwent Szkoły Ceremoniarza Parafialnego. 28 sierpnia ruszają zapisy do nowej edycji kursu. Potrwają do 20 września.Poznanie tajemnicy

Szkoła Ceremoniarza Parafialnego to dzieło, które od kilku lat cieszy się dużym powodzeniem wśród lektorów, posługujących w parafiach Archidiecezji Krakowskiej. Michał, Alan i Michał ukończyli ją w czerwcu 2023 r., przyjmując błogosławieństwo do dalszej posługi z rąk bp. Roberta Chrząszcza w katedrze na Wawelu. Zapytani, o to, czy warto podjąć wyzwanie i zapisać się, odpowiadają bez wahania: oczywiście.

Alan, który pochodzi z parafii św. Wojciecha w Krzeczowie, na początku nie wiedział, czego się spodziewać, ale już po pierwszym zjeździe był pod olbrzymim wrażeniem. – Trzeba poświęcić czas, ale wydaje mi się, że jest on spożytkowany w dobry sposób. Totalnie nie żałuję! Warto dla samego poznania tajemnicy Mszy św. Po kursie, wszystko, co mi zostało powiedziane, czego się nauczyłem, faktycznie wziąłem sobie do serca. Chodzę na Mszę św., bo chcę i inaczej ją przeżywam — dzieli się.

„Ceremoniarz powinien być człowiekiem wiary”

Michał z parafii św. Maksymiliana w Krakowie zdecydował się wziąć udział w Szkole Ceremoniarza Parafialnego rok po ukończeniu kursu lektorskiego. – Miałem potrzebę autorozwoju, dalszej formacji, żeby zdobywać wiedzę liturgiczną. Chodziło o to, żeby móc pomagać w parafii. Szkoła Ceremoniarza Parafialnego to dla mnie bezcenna wiedza. Nie ma innej drogi. Podjąłbym każdy wysiłek, żeby tę wiedzę zdobyć — zapewnia.

Dodaje też, że doświadczenie uczestnictwa w zjazdach i zimowych warsztatach, przygotowujących do błogosławieństwa, pozwoliło mu pogłębić swoją wiarę. – Ceremoniarz nie powinien być tylko kimś, kto tylko pilnuje przepisów, ale swoim przykładem powinien przyciągać do Pana Boga. Powinien być człowiekiem wiary — podkreśla absolwent Szkoły Ceremoniarza Parafialnego 2022/2023.

Potrzeba dojrzałości. To coś więcej niż krzyżyk

Podobnego zdania jest jego imiennik i kolega z kursu — Michał z krakowskiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przy ołtarzu posługuje od 2007 r., dlatego zależało mu na tym, aby zrobić kolejny krok w kierunku rozwoju. – Od dłuższego czasu chodziło za mną, żeby wziąć udział w Szkole Ceremoniarza Parafialnego, bo patrzyłem na moich kolegów, którzy posługiwali jako ceremoniarze. To mnie bardzo fascynowało — mówi, dodając, że to była bardzo dobra decyzja, choć wymagała sporego zaangażowania. – Przed kursem wydawało mi się, że bycie ceremoniarzem to jest wiedza, tzn., że trzeba wiedzieć, jak księdzu przekładać podczas Mszy św. kartki w Mszale, znać przepisy liturgiczne, wiedzieć, jak się zachowywać, jaki skłon, kiedy zrobić. Czysta technika. W trakcie trwania kursu mieliśmy różne przedmioty — podstawy teologii, sakramentologię, itd. Wtedy byłem zdziwiony, ale po czasie stwierdzam, że to bardzo pogłębiło moją wiarę i rzuciło światło na wiele kwestii. Po tym roku wiem więcej i jak najbardziej zachęcam, żeby iść do Szkoły Ceremoniarza Parafialnego, ale uważam też, że do tego trzeba dojrzeć. Każdy musi w sobie poczuć, czy jest na to gotowy — wyjaśnia Michał.

Każdy zjazd w ramach kursu to też doświadczenie wspólnoty, która umacnia w wyznawaniu wiary. – W parafiach tworzymy grupę, a gdy zjeżdżamy się wszyscy w ramach SCP, to nam uświadamia, że jesteśmy bardzo liczną grupą i to nas niezwykle cieszy, bo wiemy, jakie są czasy. To radość zobaczyć, że w tym świecie jest dużo tych, którzy chcą być blisko Boga — dzieli się ceremoniarz z mistrzejowickiej parafii. Błogosławieństwo, zwieńczające kurs, to dla niego bardzo ważne wydarzenie, które, jak ma nadzieję, wyda w przyszłości piękne owoce. – To nie jest tylko krzyżyk na piersi. To zdecydowanie więcej. To posługa parafii, Kościołowi i Bogu w jeszcze pełniejszy sposób — podkreśla Michał.

Szkoła Ceremoniarza Parafialnego nie jest dla każdego

Diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej, ks. Artur Czepiel, zapraszając chętnych do dołączenia do nowej edycji Szkoły Ceremoniarza Parafialnego, podkreśla, że to propozycja dla tych, których naprawdę fascynuje liturgia. – To nie jest łatwy kurs. Jeśli ktoś nie ma zamiłowania liturgicznego i podstaw, wynikających ze służby przy ołtarzu, to będzie trudno mu się odnaleźć. Wykłady są bardzo dobrze prowadzone, ale do tego trzeba mieć zamiłowanie, „czuć” to. Bez pasji, tego kursu się raczej nie skończy, bo trudno się cały rok męczyć, jeśli coś mnie nie interesuje. Tu naprawdę trzeba się zaangażować, zdać egzaminy, poświęcić czas. To jest naprawdę dużo — wyjaśnia kapłan.

Patrząc na absolwentów Szkoły Ceremoniarza Parafialnego 2022/2023 czuje wzruszenie i ogromną radość. – To jest wielka armia, która idzie w diecezję. Armia ludzi, którzy chcą pomagać, chcą się angażować i którzy dla swoich duszpasterzy będą wielkim wsparciem, wielką podporą. Ja ręczę za to — mówi ks. Artur Czepiel.

Apeluje też do księży odpowiedzialnych w parafiach za grupy ministrancko — lektorskie, aby byli uważni i zachęcali swoich podopiecznych do rozwoju. – Od księdza bardzo dużo zależy, bo to on często jest tym zapalnikiem, który sprawi, że młody człowiek będzie chciał się zaangażować i zdecyduje się dołączyć do kursu. Jeżeli księża dbają o służbę liturgiczną, to na pewno widzą tam lektorów, w których jest potencjał, na których można się oprzeć. Na pewno zawsze warto podejść i zaproponować udział w Szkole Ceremoniarza Parafialnego — podkreśla duszpasterz Służby Liturgicznej Archidiecezji Krakowskiej.

Jak zapisać się do Szkoły Ceremoniarza Parafialnego 2023/2024?

Zapisy do nowej edycji ruszają 28 sierpnia i potrwają do 20 września. Aby dołączyć do Szkoły Ceremoniarza Parafialnego 2023/2024 trzeba wypełnić formularz.

Kurs przeznaczony jest dla ministrantów słowa Bożego (lektorów), przejawiających pewien stopień dojrzałości i chcących pogłębić swoją wiedzę liturgiczną. Inicjatywa kierowana jest do osób, które ukończyły 8 klasę szkoły podstawowej i nie przekroczyły 25. roku życia. Na roczny cykl składa się 10 zjazdów (w wyznaczone soboty od 9.00 do 15.00) oraz tygodniowe warsztaty liturgiczne. Szkoła kończy się w czerwcu dniem skupienia i błogosławieństwem do posługi.

Wszelkie niezbędne informacje znajdują się w zakładce Szkoła Ceremoniarza Parafialnego. Pierwszy zjazd kandydatów odbędzie się 23 września w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. – Bardzo serdecznie zapraszamy wraz z kadrą. Czekamy na Was i obiecuję, że zrobię wszystko, żeby Szkoła Ceremoniarza Parafialnego nie tylko cieszyła się powodzeniem, ale by wychodzili z niej ludzie tak szczęśliwi jak ci, którzy ukończyli ją w tym roku. Oni są świadectwem, że warto. To dla mnie ogromna radość — deklaruje ks. Artur Czepiel.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE