STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / RELIKWIE BŁ. MĘCZENNIKÓW Z PARIACOTO W ROSJI I KAZACHSTANIE

Relikwie bł. Męczenników z Pariacoto w Rosji i Kazachstanie

Relikwie I stopnia męczenników zamordowanych przez peruwiańskie ugrupowanie komunistyczne trafią do Rosji i Kazachstanu - krajów, w których ideologia komunizmu trwała wiele lat i zebrała tragiczne żniwo.
 

W 1991 r. bł. Michał Tomaszek i bł. Zbigniew Strzałkowski zostali zamordowani przez terrorystyczne ugrupowanie „Świetlisty Szlak”, które w latach 80. i na początku 90. działało na terenie Peru. Ideologia ruchu była oparta na założeniach komunizmu. Dziś nadchodzi historyczny moment, gdy relikwie I stopnia męczenników zamordowanych przez ugrupowanie komunistyczne trafią do krajów, w których ideologia komunizmu trwała wiele lat i zebrała tragiczne żniwo.

Rosja – Obwód Kaliningradzki

Pierwszym przystankiem na szlaku pielgrzymowania relikwii franciszkańskich misjonarzy męczenników jest Kaliningrad, gdzie 7 lipca o godz. 10.00 w Parafii p.w. św. Rodziny zostanie odprawiona Msza św. z kazaniem o Błogosławionych Męczennikach i odbędzie się uroczysta instalacja relikwii I stopnia.

13 lipca w Czerniachowsku w trakcie uroczystej Mszy św. o godz. 12.00, którą będzie sprawował abp Celestino Migliore, nuncjusz Stolicy Apostolskiej w Rosji, relikwie I stopnia Męczenników z Pariacoto zostaną przekazanie do pięciu klasztorów franciszkańskich należących do Kustodii Generalnej św. Franciszka w Rosji – czterech klasztorów na terenie Rosji (Klasztor św. Antoniego Cudotwórcy w Sankt Petersburgu; Klasztor św. Franciszka z Asyżu w Moskwie; Klasztor św. Maksymiliana Kolbe w Czerniachowsku; Klasztor Wniebowzięcia NMP w Astrachaniu) i jednego klasztoru w Kazachstanie (Klasztor bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka w Nur Sułtan). Uroczystość uświetni o godz. 16. 00 koncert organowy.

14 lipca bracia franciszkanie zawitają wraz z relikwiami bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego do Parafii św. Andrzeja Apostoła w Gusiewie, gdzie o godz. 10. 00 zostanie odprawiona Msza św. wraz z kazaniem o bł. Męczennikach, a wierni będą mieli możliwość uczczenia relikwii Męczenników z Pariacoto. O godz. 16.00 także wierni gromadzący się w kaplicy w Niestierowie będą mogli uczestniczyć we Mszy św. z kazaniem o Błogosławionych Męczennikach i uczcić ich relikwie.

Na wzór św. Franciszka

Franciszkanie konwentualni w Rosji – jak powiedział nam o. Dariusz Harasimowicz, franciszkanin, kustosz Kustodii św. Franciszka w Rosji – są na tych terenach od 1993 r. na zaproszenie abp. Tadeusza Kondrusiewicza. Pierwsi bracia przyjechali wówczas do Moskwy, Petersburga i Elisty na południu Rosji. Kustodia generalna św. Franciszka powstała 13 maja 2001 r. z różnych obecności franciszkańskich na terenie Rosji europejskiej i Kazachstanu. Obecnie jest ona pod jurysdykcją generała Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i należy do niej jest pięć klasztorów, do których trafią relikwie pierwszego stopnia bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Klasztor w Nur Sułtan (Astana) powstał w marcu 2019 r na kapitule nadzwyczajnej, która zadecydowała tez, że będzie on pod patronatem bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Bracia z tego klasztoru pełnią szczególna misję – na wzór św. Franciszka z Asyżu – kultywują dialog międzyreligijny, bo ludność Kazachstanu to głównie wyznawca islamu. – dodał o. Dariusz.

Na terenie Federacji Rosyjskiej katolików jest mało, ale ci mieszkający na terenie Obwodu Kaliningradzkiego, mimo represji i prześladowań za czasów komunizmu, zachowali wiarę i tęsknotę za Bogiem. We Mszy św. niedzielnej w Czerniachowsku uczestniczy najczęściej ok. 50 wiernych. – zauważa o. Harasimowicz – Niestety problemem jest to, że wielu młodych mieszkający na tych terenach wyjeżdża stąd do Polski lub większych miast na terenie Federacji Rosyjskiej, w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Franciszkanie prowadzą tu działalność duszpasterską: katechizują dzieci, opiekują się osobami ubogimi, starszymi. W Czerniachowsku sprawują też opiekę nad społecznością romską. Franciszkanie chcieliby także zaprosić do współpracy siostry zakonne, które chciałby pomóc w opiece nad osobami starszymi. O to, by znalazły się takie siostry do pracy na tym terenie, będziemy się modlić za przyczyną naszych błogosławionych braci – dodał o. Dariusz.

Do tej pory relikwie Błogosławionych Męczenników były obecne na terenie Rosji jedynie w Błagowieszczeńsku w Parafii pw. Przemienienia Pańskiego. Powierzajmy Bogu ten czas i wiernych mieszkających w Rosji i Kazachstanie oraz pracujących na tych terenach misjonarzy.

 

Anna Dąbrowska, Biuro Promocji Kultu Męczenników Franciszkańskich z Pariacoto

 

Galeria

ZOBACZ TAKŻE