STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / RODACY – BOHATEROM

Rodacy – Bohaterom

Już po raz 12. prowadzona jest akcja Rodacy-Bohaterom zainicjowana przez wrocławskiej Stowarzyszenie Odra-Niemen, a koordynowana w Krakowie i Małopolsce przez Akademię Ignatianum w Krakowie i małopolski oddział Stowarzyszenia.  Celem akcji jest pomoc byłym żołnierzom Armii Krajowej, ich rodzinom oraz wszystkim potrzebującym Polakom, którzy mieszkają na terenie Białorusi, Litwy, Ukrainy i Mołdawii. Są to osoby żyjące w ubóstwie, starsze, zmagające się z trudnościami zdrowotnymi. Akcja ma wesprzeć także dzieci i młodzież z polskich szkół i instytucji kultury.

Rodacy – Bohaterom

Nasze bezinteresowne wsparcie to wyraz podziękowania; to dowód wdzięczności za walkę o niepodległość naszej Ojczyzny oraz podziękowanie za opiekę, jaką Polacy sprawują nad polskimi miejscami pamięci na tych terenach.

Aktualna edycja ukierunkowana jest na zbiórkę darów żywnościowych oraz funduszy, które przekazane zostaną dla kombatantów oraz polskich środowisk w formie pomocy medycznej, sanatoryjnej oraz jako wsparcie finansowe na renowację miejsc pamięci.

Z inicjatywy Fundacji Ignatianum przy współpracy Akademii Ignatianum w Krakowie w grudniu 2018 r., powstała „Kolęda Zesłańców Sybiru 1941” w wykonaniu Marcina Ogrodnika, studenta Akademii Ignatianum w Krakowie i podopiecznego Fundacji. Kolędę napisano prawdopodobnie na głębokiej Syberii w 1941 roku. Dziś znana jest przede wszystkim wśród Polaków na Białorusi.

Dary żywnościowe m.in.: cukier, konserwy mięsne i rybne, ryż, makaron, kasza, herbatę, kawę, kakao, słodycze, batony, czekolady, warzywa i owoce w puszkach, olej), chemię gospodarczą oraz kartki świąteczne z życzeniami można przynosić do magazynu Akademii Ignatianum w Krakowie od 7.01 do 14.01.2019 r., codziennie od poniedziałku do soboty w godz. 8.00-19.00 (magazyn znajduje się w szatni w podziemiach). Więcej informacji o akcji: Tomasz Konturek – koordynator akcji: tel. 785-042-119 lub rodacy.bohaterom@ignatianum.edu.pl

Akcję można wesprzeć również wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Odra-Niemen 41 1440 1185 0000 0000 1283 9308 z dopiskiem Rodacy-Bohaterom. Darowizny zostaną przeznaczone m.in. na opłacenie transportów z darami na Kresy w okresie styczeń – marzec.

Więcej o akcji na stronie www.rodacybohaterom.pl

Patronat honorowy nad akcją objął ks. abp Marek Jędraszewski metropolita krakowski, Piotr Ćwik wojewoda małopolski, ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ – Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie.

Tomasz Konturek | Rodacy-Bohaterom

ZOBACZ TAKŻE