STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / RODZINY DOMOWEGO KOŚCIOŁA W PODGÓRZU

Rodziny Domowego Kościoła w Podgórzu

18 marca w sanktuarium św. Józefa w krakowskim Podgórzu odbył się wiosenny Diecezjalny Dzień Skupienia Domowego Kościoła Archidiecezji Krakowskiej.
W czasie zawiązania wspólnoty historię sanktuarium św. Józefa, mężnego opiekuna rodzin, przybliżył ksiądz kustosz Antoni Bednarz. Parafia św. Józefa to znaczące miejsce w historii krakowskiego Domowego Kościoła, będąca kolebką Ruchu w tym rejonie. To tutaj przed laty ks. inf. Franciszek Kołacz, zasłużony kapłan dla rozwoju DK zarówno w diecezji, jak i w Polsce, tworzył pierwsze kręgi.

Kolejnym punktem spotkania były świadectwa małżeństw, które uczestniczyły w zimowych rekolekcjach formacyjnych i dzieliły się swoimi przeżyciami oraz doświadczeniem spotkania z Jezusem.

Konferencję nt. „Życie rodzinne w blasku Eucharystii – Święci Zelia i Ludwik Martin” wygłosił o. dr Marek Wójtowicz SJ. Przybliżył zebranym nie tylko świętych małżonków, nazwanych „ukrytymi świętymi”, ale również ich córki, z których najbardziej znaną jest św. Tereska od Dzieciątka Jezus.

W czasie Namiotu Spotkania uczestnicy Dnia Skupienia pochylali się nad fragmentem Ewangelii wg św. Łukasza. Medytując nad przypowieścią o faryzeuszu i celniku, którzy przybyli do świątyni, aby się modlić, zastanawiali się nad swoją postawą na modlitwie.

Centralnym punktem dnia była Eucharystia, której przewodniczył ksiądz biskup Janusz Mastalski. Przybyło na nią również wielu kapłanów związanych z Domowym Kościołem, wśród których obecny był także ks. Franciszek Kołacz.

Podczas homilii biskup podkreślał, że rodziny mają być królestwem Bożym. Mówił, że słowo Boże jest dłutem, które rzeźbi człowieka, więc warto pozwolić Bogu wyrzeźbić swoje wnętrze. Zaznaczał, że trzeba przyglądać się relacjom rodzinnym, zastanowić się, czy nie potrzebują poprawy, choćby w kategorii komunikacji z dziećmi. I że warto pozwolić na Bożą ingerencję, zwłaszcza kiedy przychodzą trudne chwile. Bo życie polega na wzrastaniu w miłości, na posiadaniu siebie w dawaniu siebie – podsumował biskup Mastalski, przywołując słowa Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Po Eucharystii zebrani doświadczyli ducha radości bycia razem na niezwykłej agapie w Kamieniołomie im. Jana Pawła II.

Domowy Kościół Archidiecezji Krakowskiej
fot. Wacław Merynda

Galeria

ZOBACZ TAKŻE