STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „SŁUCHAĆ, ŻEBY USŁYSZEĆ”. REKOLEKCJE ADWENTOWE NA ZIEMI OŚWIĘCIMSKIEJ

„Słuchać, żeby usłyszeć”. Rekolekcje adwentowe na ziemi oświęcimskiej

W dniach 3-5 grudnia br. w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu odbędą się adwentowe rekolekcje „Słuchać, żeby usłyszeć”.

„Słuchać, żeby usłyszeć”. Rekolekcje adwentowe na ziemi oświęcimskiej

– Wędrujemy razem z innymi ku spotkaniu z Bogiem. Jest czas, żeby mówić i żeby słuchać. Spróbujemy zacząć od tego drugiego – od takiego słuchania, żeby naprawdę usłyszeć: świat i w tym głos ziemi oświęcimskiej, siebie, drugiego człowieka, Boga. Można słuchać rozumem, można słuchać sercem. Jak słuchać, żeby drugi czuł się wysłuchany? To pytanie spróbujemy odnieść też do naszej relacji z Bogiem – bo i On czeka, że Go wysłuchamy – mówią organizatorzy rekolekcji.

– Po 8 latach wracamy do korzeni – wyjaśnia ks. dr Paweł Baran, dyrektor CDiM. – Idea rekolekcji zrodziła się pod koniec lat 90. dla środowiska akademickiego. Rekolekcje odbywały się kilka razy w ciągu roku i gromadziły ludzi, którzy właśnie tutaj, w miejscu tak mocno naznaczonym historią, chcieli usłyszeć głos Boga – dodaje.

– Rekolekcje adwentowe, które poprowadzi ks. Łukasz Kamykowski będą o rozeznawaniu woli Boga w kontekście naszej narodowej i jednostkowej przeszłości. Ksiądz Łukasz stracił w obozie swojego dziadka i fakt ten sprawił, że doskonale czuje on ciężar tego miejsca i wie, jak ważne jest słuchanie głosu Boga, który jest równocześnie głosem nadziei – zaznacza ks. dr Manfred Deselaers, duszpasterz na zagranicę Episkopatu Niemieckiego. – Temat rekolekcji mocno dotyka języka dialogu, a także zrozumienia samego siebie i bliźniego. Tutaj, w cieniu Auschwitz, te prawdy brzmią głębiej Zapraszamy wszystkich, którzy szukają sensu istnienia, myśląc jednocześnie o przeszłości. Rekolekcje dużo wnoszą, ponieważ pozwalają spojrzeć na życie i indywidualne problemy z perspektywy tego wyjątkowego miejsca, a tym samym dają możliwość zrozumienia, co jest naprawdę ważne – podkreśa.

Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, prowadzone przez Krakowską Fundację Centrum Informacji, Spotkań, Dialogu, Wychowania i Modlitwy, powstało w 1992 roku. Jest to instytucja katolicka, założona przez kardynała Franciszka Macharskiego w porozumieniu z biskupami całej Europy i przedstawicielami organizacji żydowskich.

Intencją Centrum, założonego w pobliżu byłego obozu Auschwitz, jest stworzenie miejsca refleksji, edukacji, wymiany myśli i modlitwy dla wszystkich poruszonych tym, co tu się stało. Centrum ma być formą uczczenia pamięci ofiar i ma przyczyniać się do budowania w świecie wzajemnego szacunku, pojednania i pokoju.

Więcej szczegółów i program rekolekcji tutaj.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

ZOBACZ TAKŻE