STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / SŁUŻCIE TRWAŁYM I ŚWIĘTYM WARTOŚCIOM

Służcie trwałym i świętym wartościom

- Życzę państwu, by państwa posługa w Telewizji Kraków była związana z posługą najwyższym, najbardziej trwałym i świętym wartościom, które ogniskują się wokół rodziny – mówił metropolita krakowski podczas spotkania opłatkowego w siedzibie TVP3 Kraków.

Służcie trwałym i świętym wartościom

Dyrektor TVP3 Kraków Rafał Marek przywitał na spotkaniu opłatkowym metropolitę krakowskiego, Radę Programową TVP3 Kraków, przedstawicieli władz oraz wszystkich byłych i obecnych pracowników telewizji Kraków.

Podkreślił, że jest to chyba jedyny czas w roku, kiedy wszyscy spotykają się w jednym miejscu, dlatego że chcą i jest to spotkanie „rodziny telewizyjnej”. Zaznaczył zarazem, że opłatek trzymany w ręku przypomina nam o osobach, z którymi się już nim nie podzielimy. W tym miejscu wspomniał byłego dyrektora TVP3 Kraków Kazimierza Kutza, który zmarł wczoraj oraz każdą osobę, która tutaj pracowała, a już nie żyje.

Obecnym natomiast życzył zdrowych, błogosławionych świąt Bożego Narodzenia spędzonych z dala od telewizji.

Przewodniczący Rady Programowej TVP3 Kraków Michał Drewnicki życzył zebranym spokojnych, pełnych nadziei świąt Bożego Narodzenia oraz by ten czas pozwolił odetchnąć od obowiązków.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Grzeszek życzył, żeby nadchodzące święta niosły nadzieję i dawały siłę wypływającą z naszej wspaniałej historii oraz ze szczęścia spotkania z rodziną i przyjaciółmi w tym czasie.

Metropolita krakowski, odnosząc się do przeczytanego fragmentu Ewangelii, podkreślił, że to już ponad dwa tysiące lat odkąd świat świętuje narodziny Dziecka.
– Nie ma na świecie żadnego innego, którego urodziny byłyby obchodzone od tak dawna. Nie ma takich narodzin, które budziłyby tyle dobrych wzruszeń, dobrych uczuć, dobrych myśli.

Arcybiskup zwrócił jednak uwagę, że fragment Ewangelii mówiący o narodzinach Jezusa osadzony jest w twardym realizmie: jest tam mowa o władzy, okupacji Palestyny, spisie ludności dyktowanym względami podatkowymi. I w tym wszystkim historia trojga ludzi – Józefa, Maryi oraz Jezusa w Jej łonie.
– I pośród tak trudnych realiów przychodzi wydarzenie, o którym aniołowie mówią pasterzom „radość wielka”. Radość dla was. Przychodzi to Dziecko. Przychodzi, by przynieść pokój i nadzieję dotyczącą przede wszystkim ludzkich losów w ich najgłębszym wymiarze. Okupanci pozostaną, wielkorządcy będą dawali odczuwać swoją władzę, bieda będzie tak jak dotychczas, wędrowców szukających jakiejś gościny nigdy nie braknie, ale to Dziecko, które jest Bożym Synem mówi wszystkim – nasz dom jest w niebie.

Metropolia podkreślił, że i my włączamy się w ten wielki pochód ludzi, którzy świętują narodzenie Chrystusa.
– Te święta są świętami rodziny w tym najbardziej głębokim, wspaniałym sensie, który daje doświadczenie miłości, ale także poczucie sensu naszego życia mimo konieczności przemijania.

Na zakończenie arcybiskup powiedział, że w te święta zapewne wielu ludzi zechce włączyć telewizor, by pokrzepić się dobrym słowem czy wartościowym programem.
– Życzę państwu, by państwa posługa w telewizji Kraków była związana z posługą najwyższym, najbardziej trwałym i świętym wartościom, które ogniskują się wokół rodziny. Jestem przekonany, że im więcej będzie dobrego, pięknego przesłania, tym więcej będzie ludzi, którzy zechcą te programy oglądać. Ale przede wszystkim będzie się kształtowało społeczeństwo, które ciągle będzie odzyskiwało swoją tożsamość budowaną na rodzinie i umacniane przesłaniem z Nazaretu i z Betlejem.

FOTORELACJA

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Spotkanie opłatkowe Metropolity z pracownikami TVP 3 Kraków | Abp Marek Jędraszewski, 19.12.2018

ZOBACZ TAKŻE