STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / SPOTKANIE OPŁATKOWE ARTYSTÓW

Spotkanie opłatkowe artystów

Artyści i miłośnicy sztuki złożyli noworoczne życzenia metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu w czasie tradycyjnego spotkania opłatkowego przy Franciszkańskiej 3.Noworoczne spotkanie artystów rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy arcybiskupów krakowskich przy Franciszkańskiej 3. W czasie homilii ks. Dariusz Guziak wskazał na przesłanie dzisiejszej Ewangelii i pontyfikatu Jana Pawła II: „nie lękajcie się!”. Zaznaczył, że na kartach Pisma Świętego pojawia się 365 razy – na każdy dzień roku. Zwrócił uwagę na trzy myśli związane z tym przesłaniem. Po pierwsze, nie lękaj się siebie, swojej słabości i grzeszności. Po drugie, nie lękaj się Boga, ale licz się z Bogiem w swoich decyzjach. Po trzecie, nie lękaj się ludzi. Duszpasterz środowisk twórczych w Archidiecezji Krakowskiej zachęcał także do modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, by wspierał artystów w misji prowadzenia do spotkania słabego, grzesznego człowieka z Bogiem.

Po Mszy św., w Sali Królewskiej, odbyło się spotkanie opłatkowe. Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że prawda o człowieku osiąga swój szczyt w przyjściu na świat Jezusa Chrystusa. – Człowiek, jeden z miliardów, ale jedyny – jedyny, który uczy nas prawdy o nas samych, o wielkości człowieczeństwa – mówił metropolita krakowski wyrażając radość na spotkanie z artystami – ludźmi „otwartymi na piękno i prawdę”. Podkreślił też radość płynącą z faktu Bożego narodzenia, śpiewu kolęd, dzielenia się opłatkiem i smutek tych, którzy odcinają się od tej rzeczywistości. – Tę radość nieśmy całemu światu, takiemu jaki on jest, który chce żyć, jakby Boga nie było; światu naznaczonemu głębokimi konfliktami i wojnami – mówił arcybiskup. – Nie dajmy się temu złu, które chciałoby nas tej radości pozbawić. (…) Ostatecznie to Chrystus jest zwycięzcą tego świata. (…) On daje nam nadzieję na radość bez końca – dodawał życząc, aby w nowym roku artyści „odczuwali dobroć Boga i dobroć drugiego człowieka”, żeby był to rok „zwycięstwa pokoju i miłości nad złem i przemocą”.

W czasie spotkania kolędy śpiewały chóry Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Hosanna cerkwi Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie, a zespół teatralno-muzyczny Lilia wytańczył tajemnice radosne różańca. 

 

Opłatek artystów 16.01.2023 (103)

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE