STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „SUB UNA CAMPANA – POD JEDNYM DZWONEM”. JUBILEUSZ 500-LECIA DZWONU ZYGMUNT

„Sub una campana – pod jednym dzwonem”. Jubileusz 500-lecia dzwonu Zygmunt

Uroczystą Mszą św. na Wawelu, pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, rozpoczną się 29 czerwca obchody jubileuszu 500-lecia dzwonu Zygmunt.
Obchody 500-lecie zainauguruje uroczysta Msza św. w wawelskiej katedrze. Tego dnia (a także 9 lipca) będzie można bezpłatnie wejść na wieżę Zygmuntowską, by zobaczyć jubilata. Ważący niemalże 13 ton dzwon został odlany w Krakowie w 1520 roku, a rok później zawieszono go w jednej z wież obronnych Zamku Królewskiego na Wawelu. Fundatorem dzwonu był król Zygmunt I Stary. – Powstał on na zamówienie króla Zygmunta Starego, ale jego wykonawcą był Hans Beham, który w 1518 roku przyjechał z Norymbergii do Krakowa i pracował na dworze królewskim, odlewając najpierw armaty i kule armatnie  – powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej Renata Kopyto, kierownik Domu Norymberskiego w Krakowie.

– Wykonana zostanie replika Dzwonu Zygmunt, która będzie szła w pochodzie od Bramy Floriańskiej na Wawel z paroma przystankami, a później będzie też eksponowana w różnych częściach miasta, aby mieszkańcy mogli zobaczyć, jak wygląda – mówił prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Wydarzenie rozpocznie się pod Bramą Floriańską, 13 lipca od 17.00 – 19.00.

Z okazji jubileuszu, Zamek Królewski na Wawelu przygotował pokaz obrazu Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”, który na co dzień znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawę „Matejko. Od wielkiego dzwonu” można podziwiać na Wawelu od 9 lipca do 31 sierpnia w godzinach 9.30 – 19.00. – Pokazujemy jeden z obrazów ikonicznych, łączących się z tym celebrowanym w najbliższych dniach wydarzeniem, ale również szkice koncepcyjne, które zachowały się w zbiorach Domu Jana Matejki-Muzeum Narodowego w Krakowie – zaznaczył prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

– Dzwonów w Polsce dostatek, ale Zygmunt jest tylko jeden. Stanisław Wyspiański w „Weselu” włożył w usta Stańczyka porównanie wzniesienia Zygmunta na wieżę do wschodu słońca. Dzwon świeci nam od 500 lat jako najważniejszy dzwon w Polsce (…). Nie znamy daty dziennej odlania dzwonu Zygmunt, natomiast znamy trzy daty towarzyszące jego zawieszeniu: 28 czerwca 1521 roku – transport dzwonu na Wawel, 9 lipca – jego wyniesienie na wieżę i 13 lipca – wspomnienie św. Małgorzaty, bardzo wtedy czczonej, jako dzień pierwszego dzwonienia Zygmunta. Te uroczystości, w których partycypujemy ze strony kościelnej są skupione wokół tych trzech dat – mówił ks. prałat Jacek Urban, dziekan Krakowskiej Kapituły Katedralnej. 9 lipca o 21.00 na Wawelu odbędzie się multimedialna rekonstrukcja zawieszenia dzwonu, a 13 lipca wspominany już Korowód Zygmuntowski i spektakl multimedialny o 20.00 „Zygmunt latarnią przestrzeni miasta”.

Jubileuszowe obchody zwieńczy koncert “Komu bije dzwon. Dialog muzyczny Kraków – Mediolan”, który odbędzie się 18 lipca o 19.30 w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Więcej szczegółów i dokładny program wydarzenia: tutaj.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Fot.: A. Wojnar

Galeria

ZOBACZ TAKŻE