STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „ŚW. JAN PAWEŁ II WIELKI: NA DRODZE CHRYSTUSA” – STACJA VII

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – Stacja VII

- W jego geście, pełnym pokory i najwyższej czci, wyrażała się prośba Kościoła-Oblubienicy, by Boski Oblubieniec przebaczył wszelkie jej winy i żeby po raz kolejny w jej dziejach spojrzał na nią z miłosierną miłością, dla której nie ma żadnych granic - pisze abp Marek Jędraszewski w rozważaniu kolejnej stacji nabożeństwa „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” odwołując się do gestu Ojca Świętego sprzed 20 lat w Bazylice św. Piotra, gdy papież objął i ucałował stopy Chrystusa Ukrzyżowanego z Cudownego Krucyfiksu z kościoła św. Marcelego.

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – Stacja VII

– Chrystus jest prawdziwym Oblubieńcem Kościoła, do końca zatroskanym o jego wewnętrzne piękno. Z kolei Kościół-Oblubienica Pańska ma się z tak wielką miłością wpatrywać w swego Oblubieńca, aby – na Jego wzór – nieustannie dźwigać się ze swych upadków i dzięki temu, na skutek odzyskanej świętości budzić radość w Jego sercu – napisał abp Marek Jędraszewski w rozważaniu stacji „Pan Jezus upada po raz drugi pod ciężarem krzyża”.

Metropolita krakowski w kolejnej medytacji cyklu „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” przywołał nabożeństwo pokutne z I Niedzieli Wielkiego Postu sprzed 20 lat. Celem celebracji w Bazylice św. Piotra – związanej z obchodami Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 – było oczyszczenie pamięci, pojednanie z chrześcijanami oraz pojednanie między Kościołem a ludzkością. Przy ołtarzu przed Konfesją św. Piotra w bazylice watykańskiej ustawiono piękny, średniowieczny krzyż, który od wieków znajduje się w kościele św. Marcelego przy via del Corso.

– W pamięci uczestników tego nabożeństwa na długi czas pozostał przejmujący obraz Jana Pawła II, który po modlitwie końcowej zbliżył się do Cudownego Krucyfiksu, objął i ucałował stopy Chrystusa Ukrzyżowanego – i w tej postawie, bez wypowiedzenia jakiegokolwiek słowa, bardzo długo trwał. W jego geście, pełnym pokory i najwyższej czci, wyrażała się prośba Kościoła-Oblubienicy, by Boski Oblubieniec przebaczył wszelkie jej winy i żeby po raz kolejny w jej dziejach spojrzał na nią z miłosierną miłością, dla której nie ma żadnych granic – napisał abp Marek Jędraszewski.

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – tak zatytułowane są rozważania drogi krzyżowej przygotowane przez abp. Marka Jędraszewskiego z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły na nabożeństwo, które tradycyjnie w Niedzielę Palmową jest odprawiane w Nowej Hucie; oparte zostały na czternastu stacjach Męki Pańskiej porównanych z epizodami z życia Jana Pawła II.

Przygotowano także nagranie w formie podcastów. Lektorem biblijnych medytacji jest Bolesław Brzozowski aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, a rozważania dotyczące życia Jana Pawła II odczytuje sam abp Marek Jędraszewski. Podcasty będą publikowane o godz. 21.37 przez czternaście kolejnych dni od 28 marca do 10 kwietnia.

W wersji drukowanej medytacje ukazały się w formie książki przygotowanej przez wydawnictwo Biały Kruk, które zilustrowało je dziełami sztuki religijnej i fotografiami św. Jana Pawła II autorstwa Adama Bujaka.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE